Aizpute

ĀBOĻOŠANA. Radošā nometne Aizputē

13. - 15. septembris, 2012

“Āboļošana” ir radošs starpdisciplinārs pasākums, kas risina tēmu par āboliem un to daudzveidīgajām izmantošanas iespējām pēc ražas novākšanas. Mākslinieki, kas reiz aizrautīgi tiecās izzināt digitālās pasaules robežas, šodien ir ieinteresēti pētīt izdzīvošanas taktikas un  pielāgošanās spējas, kādas ir bijušas dažādos laikos un dažādās kultūrās. Ilgtspējīgas nākotnes meklējumos šīs jaunās mākslas tendences izmanto metodes un tehnikas, kas sakņojas vēsturiskās un tradicionālās kultūrās, vienlaikus adaptējot, miksējot un kombinējot tās ar jaunajām tehnoloģijām, zinātniskās pētniecības pieeju, kā arī ar urbāno un agrāro kopienu mūsdienu praksēm.

Āboli ir vieni no ražas ziņā visbagātīgākajiem, tai pat laikā – vieni no nepietiekami izmantotajiem resursiem Latvijā un citās bijušo “kolhozu” zemēs. “Āboļošanas” pasākums tiecas rast jaunu pieeju kā paskatīties uz mums tik pierastajiem āboliem no pēc iespējas dažādākām perspektīvēm. “Āboļošanas” radošā nometne pulcēs starptautisku starpdisciplināru dalībnieku grupu, kas dalīsies savās zināšanās un pieredzē, uzlūkojot ābolus gan kā 'īstu' ēdienu un enerģijas resursu, gan kā simbolisku metaforu ražībai un pārpilnībai.

“Āboļošana” aizsāksies Helsinkos, kur 8. septembrī tiks dokumentēti Malminkartano notiekošie rudens ražas svētki, kā arī tiks ievākta Somijas ābolu raža vešanai uz Latviju. Nedēļu vēlāk – no 13. līdz 15. septembrim Aizputē norisināsies “Āboļošanas” galvenais pasākums – radošā nometne, kuras uzmanības centrā būs viss par un ap āboliem. Radošās darbnīcas Aizputē sāksies ar tradicionālākiem procesiem – sulu spiešanu, raudzēšanu, vīna brūvēšanu un konservēšanu. Turpinājumā notiks pievēršanās arī eksperimentālākiem meklējumiem: Vai āboli var būt enerģijas avots? Kā varētu uzbūvēt “baktēriju bateriju” no ābolu pārpalikumiem? Kā “ābolu elektrības” signāls var tikt interpretēts vizualizācijā un sonifikācijā? “Āboļošanas” ietvaros norisināsies arī prezentācijas un diskusijas, kurās piedalīsies mākslinieki, kuratori, zinātnieki un pētnieki, kā arī lokālās kopienas aktīvisti. Tiks diskutēts par dažādām izdzīvošanas stratēģijām un konceptiem, sākot ar „downshifting” un „withdrawal” līdz 'pielāgošanās mākslai' un 'tehno-ekoloģijām'.

Radošā nometne noslēgsies ar brīvdabas tirdziņu, kurā līdzās āboliem un vietējo zemnieku saražotajai produkcijai, simboliskā izstādē-pārdošanā varēs iegādāties “Āboļošanas” radošajās darbnīcās tapušos artefaktus.

“Āboļošana” ir sadarbības projekts, ko realizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC, Laikmetīgās mākslas centrs un Mākslinieku rezidenču centrs “Serde” no Latvijas, kā arī Pixelache Helsinki no Somijas. “Āboļošana” notiek Eiropas sadarbības projekta “Survival Kit” ietvaros. Radošās nometnes rezultāti tiks prezentēti plašākai auditorijai festivāla “Māksla+Komunikācijas 2012” konferences “Art of Resilience” ('māksla pielāgoties') ietvaros Rīgā, no 4. līdz 6. oktobrim, 2012.