Kā kļūt par anarhistu pusotrā stundā (brauciena ilgums starp Rīgu un Tukumu) + nenokavēt vilcienu? 2013

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 5” šogad sevi pieteicis ne tikai pilsētas vidē, bet arī vilcienā. No 5. līdz 15.septembrim elektrovilciena pasažieri varēs vērot un vērtēt mākslinieku Viļņa Putrāma un Genādija Filipenko instalāciju „Kā kļūt par anarhistu pusotrā stundā (brauciena ilgums starp Rīgu un Tukumu) + nenokavēt vilcienu”.

Kā komentē pats mākslinieks Vilnis Putrāms, 1905. gada vēlā rudenī Tukumā norisinājās pirmās vērienīgās bruņotās revolūcijas cīņas Latvijā. Tik liela apjoma cīņas starp revolucionārajiem kaujiniekiem un cara armijas daļām līdz tam nebija notikušas arī visā Krievijas impērijā, kurā tolaik ietilpa Latvija. Daļa cīnītāju ieradās Tukumā ar Rīgas vilcienu un tieši tāpat – ar vilcienu – pēc sakāves pameta pilsētu.

Šo notikumu nozīmi ir grūti pārvērtēt. Sākums – revolūcija mazpilsētā, bet vēlāk šie latviešu anarhisti jau rīko revolūciju globālā mērogā (bankas aplaupīšana Helsinkos, ielu cīņas Londonā (Sidney Street Siege), aktivitātes Parīzē utt.). Kas toreiz pamudināja šos samērā labi situētos un izglītotos jaunos cilvēkus neizkāpt dekadentajā Rīgas Jūrmalā, lai laiski pastaigātos pa promenādi vai pludmali, bet gan doties uz Tukumu, lai piedalītos bruņotās ielu cīņās? Vai tie bija sociāli-ekonomiskie apstākļi? Varbūt stāsts ir par jaunības maksimālismu un aizraujošajiem taisnības, vienlīdzības meklējumiem?

Instalācija izveidota elektrovilciena vagonā un to varēs aplūkot pasažieri, kas dodas ne tikai Tukuma, bet arī citos elektrovilcienu maršrutos.

Paldies AS "Pasažieru vilciens" par iesaistīšanos projektā!