Simpozijs "Lēnā revolūcija: Māksla un kultūra institucionālajās un teritoriālajās perifērijās" 2013

Revolūcija kā kolektīva aktivitāte parasti rodas perifērā zonā - vai tā būtu teritoriāla, idejiska, ekonomiska vai politiska, tās mērķis ir būtiski mainīt valdošā spēka diktēto sistēmu, kas ir nespēcīga vai neieinteresēta sabiedrības vajadzību nodrošināšanā. Bieži vien mazie žesti, intervences publiskajā telpā, partizānu stratēģijas un iedzīvotāju iesaistīšana kļūst par spēcīgiem impulsiem, kas spēj izraisīt visai pārsteidzošas pārmaiņas.

Ko mākslinieks, mākslas organizācijas un apkaimju iedzīvotāji, esot varas perifērijā, var darīt šajā pilsoniskās aktivitātes uzplaukuma laikmetā? Kādus “ieročus” un instrumentus iespējams  izmantot? Ko mēs vēlamies mainīt pašreizējā situācijā?

Dalībnieki: māksliniece un Snowball Cultural Productions dibinātāja Jusefīna Poša (Josefina Posch (SE)), māksliniece, kuratore, māksliniece, kuratore un platformas Rakett partnere (kopā ar Karolīnu Tamperi) Ōse Lēvgrēna (Åse Løvgren, (NO)), kuratore un laikmetīgā mākslas festivāla IHME direktore Paula Topila (Paula Toppila (FI)), kuratore un kultūras iniciatīvasTranzit dibinātāja un direktore Jūlija Barduna (Yulia Bardun (RU)), mākslinieks Francisko Kamačo (Francisco Camacho (CO/NL)), mākslinieks un festivāla Under the Mountain New Public Art Festival mākslinieciskais direktors Omērs Krīgers (Omer Krieger (IL)), māksliniece un kuratore Katerina Radčenko (Kateryna Radchenko (UA)), aktīvists, Kaņepes Kultūras centrs vadītājs Dāvis Kaņepe (LV), vēsturnieks, aktīvists, publicists Iļja Budraickis (Ilya Budraitskis (RU)), kuratore Aida Eltorī (Aida Eltorie (EG)).

SIMPOZIJA PROGRAMMA

11.00-11.15 – Ievads (Solvita Krese un Inga Lāce)

11.15-11.45 Ose Lēvgrēna (NO) "Pārzīmē/Pārraksti/Pārveido"

11.45-12.15 Jusefīna Poša (SE) "Ja tu nedzīvo uz robežas, tu aizņem pārāk daudz vietas"

12.15-12.45 Paula Topila (FI) "Signāli – par mākslas projektu spēju radīt pārmaiņas" 

12.45-13.15 Jūlija Barduna (RU) "Robežu transformācijas: no atrašanās aiz robežām līdz strādāšanai to ietvaros"

13.15-14.30  Kafijas pauze/pusdienas14.30-15.00 Katerina Radčenko (UA) "Māksla kā alternatīvs medijs pseido-demokrātiskas attīstības kontekstā"

15.00-15.30 Francisko Kamaho (NL / CO) "Grupu laulību iniciatīva"

15.30-16.00 Dāvis Kaņepe (LV) "Nav laiks!"

16.00- 16.30 Omers Krīgers (IL) "Jauna publiskā māksla: ķermeņa un valsts situācijas"

16.30-17.00 Iļja Budraitskis (RU) "Pārmaiņu subjekta meklējumos"

17.00-17.30 Aida Eltorija (EG) "Pārģērbšanās kabīne: mainot telpas simulāciju"

Simpozija dalībnieku prezentāciju tēzes ir pieejamas šeit: simpozija tēzes

Simpozija dalībnieku biogrāfijas ir pieejamas šeit: simpozija dalībnieku biogrāfijas

 

Simpozijs turpināsies piektdien, 13. septembrī, plkst. 20.00 bārā „Chomsky”, Lāčplēša ielā 68, kur filozofs Normunds Kozlovs aicinās visus interesentus un ziņkārīgos, tai skaitā latentos aktīvistus, pievienoties neformālai sarunai par aktīvismu mūsdienās – „Gruzons par aktīvismu”.

Savukārt sestdien, 14. septembrī, no 12.00 līdz 21.00 Sarkandaugavā notiks intervence „Occupy Sarkandaugava”, kas ļaus no jauna iepazīt Rīgas vēsturisko apkaimi, kurā 18. gs. sākumā cars Pēteris I bija iecerējis izveidot Rīgas jauno centru. Programmā paredzēta ekskursija pa Sarkandaugavu, pop-up izstādes, kurās varēs apskatīt Romana Korovina, Ata Jākobsona un Ilzes Vanagas darbus, kā arī mākslinieka Bahbaka Hašemi-Nezhada un kuratoru platformas „BCC” darbnīcas „Lose & Find” rezultātus. Būs iespējams noklausīties mākslinieka Jonasa Būhela prezentāciju „Enough Is Enough”, notiks filmas „Empire Me” seanss un spēle „Absurda epizode no reevolūcijas”, Johannas Hestes (SE) performance, kā arī grupas „Čipsis un Dullais” koncerts.

Simpozijs tiek rīkots īstermiņa sadarbības tīkla ietvaros ar kultūras projektu "Snowball Cultural Productions" Gētborgā, Zviedrijā, un
kuratoru platformu platformu "Rakett" Bergenā, Norvēģijā. Īstermiņa sadarbības tīklu atbalsta Ziemeļvalstu Kultūras punkts.