Jaunumi

”Survival K(n)it 7” pasākumi trešajā norises nedēļā #

2015-09-16 11:52

Katrīna Neiburga, fragments no videoinstalācijas, veidotas Latvijas paviljonam 56. Venēcijas mākslas biennālē “ARMPIT”, sadarbībā ar Andri Eglīti. Foto Didzis Grodzs

Noslēdzošajā laikmetīgās mākslas festivāla ”Survival K(n)it 7” nedēļā notiks festivāla kuratoru Solvitas Kreses un Ingas Lāces vadītas eksursijas, kopienu radošā darbnīca „Community Knitting”, LLMC izdotās grāmatas „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” prezentācija, kā arī mākslinieka Deivida Bernšteina performance „Marmora cilvēks”. Laikmetīgās mākslas izstāde būs skatāma līdz 20. septembrim, darba dienās plkst. 14-20, brīvdienās plkst. 12-19.

16. septembrī plkst. 18.00 festivāla kuratore Solvita Krese kopā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoru Andri Vilku vadīs ekskursiju pa izstādi un kādreizējo LNB ēku. Ceturtdien, 17. septembrī no plkst. 14.00 notiks atvērtā „Community Knitting” darbnīca, ko organizē Riga Urban Institute pārstāvis Jonass Bīhels. Darbnīca iecerēta kā noslēdzošais posms Baltijas pilotprojektam, kas 18 mēnešus darbojās ar teritoriālajām apkaimēm, izglītojot tās par neatkarīgājām iniciatīvām. Darbnīcā piedalīsies dažādi nozares speciālisti, kā arī tiks veidots kopienu tīklošanās gobelēns – procesu vadīs mākslinieks un pilsētvides aktīvists Kaspars Lielgalvis. Ikviena Rīgā aktīva kopiena ir aicināta piedalīties „Community Knitting” darbnīcā, tās noslēgumā sekos publiska, neformāla diskusija par kopienu attīstību, un mākslas un kultūras nozīmi tajā.

18. septembrī notiks Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izdotās grāmatas „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” atklāšana, kuras laikā ar priekšlasījumiem uzstāsies igauņu kuratore, rakstniece un kritiķe Margareta Tali un socioloģe Baiba Bela-Krūmiņa. Pētnieces savos priekšlasījumos pievērsīsies atsevišķu mākslinieku un sabiedrības grupu reprezentācijas un neesamības jautājumiem mākslas struktūrās un iepazīstinās ar atmiņas un biogrāfijas jautājumiem mainīgos kontekstos, sasaistot savus pētījumus ar grāmatā publicētajiem materiāliem.

Svētdien, 20. septembrī, plkst. 16.00 notiks mākslinieka Deivida Bernšteina performance-stāsts „Marmora cilvēks” par kādu cilvēku, kurš no marmora spēj radīt jebko. Šis noslēpumainais cilvēks ir mākslas kolekcionārs, kam Itālijas ziemeļos pieder marmora rūpnīca, kurā iespējams izgatavot ikvienu priekšmetu. Izgatavošana notiek tikai ar vienu noteikumu, ka šis cilvēks patur sev izgatavotās lietas kopiju, šādi veidojot savu kolekciju. Deivids Bernšteins mēģinās pierunāt vīru izgatavot marmora cepamo lāpstiņu, radot humora, negaidītu pārsteigumu un animistisku pārvērtību pilnu performanci. Deivids Bernšteins (1988) dzimis Sanantonio, Teksasā, pašlaik dzīvo un strādā Amsterdamā. Savos darbos viņš apvieno performanci, skulptūras un tekstus, lai stāstītu stāstus ar objektu palīdzību. Viņa darbi izstādīti starptautiskās izstādēs Raven Row Londonā (2015), De Appel mākslas centrā (2013, 2015) un Stedelijk muzejā (2015) Amsterdamā, Van Gelder galerijā Amsterdamā (2015), Nomas Fondā, Romā (2014, 2013), Performa 13 Ņujorkā (2013), Viļņas Laikmetīgās mākslas centrā (2013) un Skulptūru centrā Ņujorkā (2012). Patlaban viņš ir rezidents Jana van Eika akadēmijā Māstrihtā.

Festivālu noslēgs kuratoru Solvitas Kreses un Ingas Lāces vadīta ekskursija, kas sāksies 20. septembrī plkst. 16.30.

Visi pasākumi notiks festivāla centrālajā norises vietā, kādreizējā LNB ēkā Krišjāņa Barona ielā 14. Ieejas maksa uz pasākumiem – izstādes apmeklējuma biļete 2 EUR (pensionāriem, skolēniem, studentiem 1 EUR). 

Grāmatas “Tulkojot atsauces” atklāšana #

2015-09-16 11:47

Dizaina autore: Monika Grūzīte

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs aicina uz izdevuma „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” atvēršanu 18. septembrī plkst. 18.00 festivāla "Survival K(n)it 7" ietvaros kādreizējā LNB ēkā, Krišjāņa Barona ielā 14.

Izdevums „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” tiecas notvert un analizēt šodienā joprojām klātesošus padomju laika nospiedumus jeb atsauces mākslā, publiskajā telpā, arhitektūrā, sabiedrībā, kolektīvās un personiskās atmiņas laukā. Līdzīgi kā zemsvītras piezīmes grāmatā šajā izdevumā tulkotās atsauces – dažādas norises, notikumi, artefakti, simboli, sistēmas, mitoloģijas un nostalģijas – kaleidoskopiski komentē, papildina un satuvina stāstījumus par neseno pagātni.

Grāmatas atvēršanas ietvaros ar priekšlasījumiem uzstāsies igauņu kuratore, rakstniece un kritiķe Margareta Tali un socioloģe Baiba Bela. Pētnieces savos priekšlasījumos pievērsīsies atsevišķu mākslinieku un sabiedrības grupu reprezentācijas un neesamības jautājumiem mākslas struktūrās un iepazīstinās ar atmiņas un biogrāfijas jautājumiem mainīgos kontekstos, sasaistot savus pētījumus ar grāmatā publicētajiem materiāliem.

Margareta Tali šobrīd dzīvo un strādā Amsterdamā. Viņas profesionālā darbība saistīta ar vizuālās mākslas, kultūras teorijas un filosofijas starpdisciplinaritāti. 2014. gadā viņa aizstāvēja disertāciju "Runājot par iztrūkstošo. Mākslas muzeji, pārstāvniecība un zināšanu radīšana" Amsterdamas Universitātē. Viņas šībrīža pētījumi centrējas uz atmiņas studijām, migrāciju un dzimti. Tali ir lektore un pētniece Sandberga institūtā Amsterdamā un Māstrihtas Universitātes Mākslas un Literatūras fakultātē. Rakstījusi tādiem žurnāliem kā Kunst.ee, Metropolis M, Baltic Worlds un Visegrad Insight. Kopā ar Tanelu Randeru publicēšanai gatavo grāmatu Archives and Disobedience [Arhīvi un nepaklausība].

Baiba Bela-Krūmiņa ir asociētā profesore socioloģijā un sociālajā antropoloģijā Latvijas Universitātē. Doktora disertācijā pētījusi dzīvesstāstus Latvijas un Lietuvas pierobežā, pētot mijiedarbību starp cilvēku un kultūrsociālo kontekstu, stāstu un kultūru, ikdienas norišu aprakstu dzīvesstāstos. Pētījusi arī atmiņu un identitāti, gan saistībā ar piederību vietai Latvijas novados, gan saistībā ar bēgļu gaitām un migrācijas pieredzi Zviedrijas latviešu dzīvesstāstos.

Izdevuma „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” sastādītājas un redaktores ir Ieva Astahovska un Inga Lāce, tā dizainu veidojusi Monika Grūzīte. Publikācijas pirmajā daļā lasāmas esejas, kuru autori ir Ieva Astahovska (LV), Iļja Budraitskis (RU), Viktorija Eksta (LV), Mārtiņš Kaprāns (LV), Inga Lāce(LV), Davors Miškovics (HR), Magdalēna Radomska (PL), Mikola Ridnijs (UA), Tanels Randers (EE), mākslinieku grupa “Slāvi un tatāri” (Eirāzija), Tamta-Tamāra Šavgulidze (GE), Margareta Tali (EE), Sofija Tabatadze (GE), Dovile Tumpīte (LT) un Ieva Viese (LV). Izdevumā iekļautas arī vairākās esejās aplūkoto fenomenu vizualizācijas un diagrammas, kas, tapušas, balstoties kartēšanas metodēs, to autori ir Vītauts Mihelkevičs, Agne Narušīte un Lina Mihelkeviča, kā arī jauno mediju mākslinieki Maija Demitere, Paula Vītola, Krista Dintere un Rihards Vītols.

Izdevuma otrajā daļā sociālisma un postsociālisma atsauces tulkotas caur mākslas darbiem, kas bija skatāmi izstādēs “Tulkojot atsauces” 2013. gadā, to autori ir Arnis Balčus, Aija Bley, Marijans Crtaličs (HR), Henriks Dunkers (FI), Indre Klimaite (LT), Žilvins Landzbergs (LT), Marge Monko (EE), Lada Nakoņečna (UA), Kristīna Normana (EE) un mākslinieku grupa “Slāvi un tatāri” (Eirāzija).

Krājuma veidotāji pieder paaudzei, kas atgriežas pie ilgāku laiku apzināti aizmirstās sociālisma pagātnes, taču viņu interese par to ir drīzāk mēģinājums izzināt un saprast aktuālās realitātes nosacījumus, kas joprojām ir saistīti ar šo mantojumu. Šo pieredzi viņi pēta, interpretē un tulko gan caur vizuāliem nospiedumiem, gan to nozīmju savstarpējām attiecībām. Pagātni un šodienu viņi skata kā kopīgam laikam piederīgu, ietverot arī iespējamus scenārijus nākotnei.

Izdevums „Tulkojot atsauces. Nesenās pagātnes nospiedumi postsociālisma reģionā” izdots, pateicoties Eiropas Kultūras fonda, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas, kā arī uzņēmuma Arctic Paper atbalstam.


Lekcijas, performances un darbnīcas šonedēļ #

2015-09-08 12:23

Waterflower performance 4. Pēdējā Piknikā (Foto Richard Thompson)

No 4. līdz 10. septembrim ikviens ir aicināts sēsties pie “The Stitch Project” izšūšanas galda, lai izstādes darba laikā (plkst. 14-20) kopīgi izšūtu galdautu un sarunātos. "The Stitch Project" ir starptautisks mākslas projekts, kura mērķis ir paplašināt un nostiprināt dialogu starp māksliniekiem, kuri pārstāv dažādas minoritātes Skandināvijā. Projekts ir kā satikšanās vieta, ko veido piedzīvojums, dialogs, zināšanas un iedvesma izmantot tekstilu un amatprasmi. Tas ir četru gadu projekts, kas aizsākts 2012. gadā un beigsies 2016. gadā. Projekts ir viesojies Islandē, Palestīnā, Zviedrijā, Norvēģijā un tagad arī Latvijā.

8. septembrī no plkst. 14. līdz 20 blakus bibliotēkas ēkai, Leļļu teātra stāvlaukumā, būs aplūkojama projekta “No Show Museum” izstāde “Art of Nothing”. "No Show Museum" ir pirmais muzejs pasaulē par “neko”. Tā kolekcijā iekļauti 120 slavenu 20. un 21. gadsimta mākslinieku darbi, kas pievēršas “nekā” konceptam. Muzejs ierīkots mobilā pasta automašīnā, kurā apskatāmi 24 neredzami mākslas darbi, kā arī interaktīvā veidā skatītāji tiek iepazīstināti ar “nekā” idejas attīstību mākslas vēsturē. Projekta kurators Andreas Hoizers (Andreas Heusser) vizītes laikā sadarbosies ar latviešu mākslinieku Kasparu Upacieru, pievēršoties “nekā” jautājumiem savā radošajā darbībā.  Plkst. 19.00 notiks Andreasa Hoizera lekcija par “neko” mākslā.

8. septembrī plkst. 18.00 notiks mākslinieka Robertas Narkus lekcija-performance “Kur ir manas iešļūcenes?”. Tajā Robertas Narkus pārdomā tādas tēmas kā nejaušību menedžments, nenoteiktība, kaktusu klasifikācija un Viļņas Patafizikas institūta dibināšana. Sākoties kādā jaukā dienā Zoodārzā, mākslinieka stāsts turpinās bijušajā apavu veikalā Helsinkos, pēc tam laikā un telpā pārceļoties uz māju Viļņas nomalē, kurā agrāk dzīvojis ārsts, kas padomju laikā bijis KGB aģents. Stāsts turpinās ceļojumā uz Parīzi bez iepriekšēja nodoma un noslēdzas, atgriežoties atpakaļ ar ideju. Darbā parādās atradumi no dažādām vietām, kas liecina par negaidītā un neparastā klātbūtni katrā ikdienā.
Robertas Narkus (1982) dzimis Viļņā, Lietuvā, dzīvo un strādā Amsterdamā. Mākslinieks raksturo savu darbību kā iespēju menedžmentu nejaušību ekonomikā. Viņš bieži vien savieno ikdienišķo un absurdo, kā arī uzsāk negaidītu sadarbību, lai pētītu tādus jēdzienus kā nenoteiktība, nejaušība un simboliskais kapitāls.

9. septembrī plkst. 18.00 notiks diskusija “Kolekcija valzirga vēderā un citi stāsti par lietām, ikdienas praksēm un līdzdalību mākslā”. Viena no šī gada festivāla “Survival K(n)it 7” tēmām apcer ikdienas lietu spēju atsegt neviennozīmīgus stāstus, atšķirīgas versijas par notikušo vai alternatīvas oficiālajai vēsturei. Itin bieži tieši māksla ir vieta, kur šie dažādie stāsti var eksistēt vienlaikus, iegūt balsi un parādīties publiskajā telpā, izmantojot mākslinieka skatījumu vai līdzdalības un skatītāju iesaistes prakses. Kādas iespējas paver alternatīvu stāstu atsegšana, kāda loma tajos ir lietām un nejaušībai? Ar kādiem izaicinājumiem šodien jāsastopas māksliniekam vai kuratoram, kurš nolēmis savā darbā “iesaistīt iedzīvotājus”? Diskusijas ietvaros kuratore Paula Toppila savā prezentācijā atklās Džeremija Dellera projekta “Do Touch” (2015) aizkulises IHME festivālā, Helsinkos. “Do Touch” laikā vietējo muzeju eksponāti tika ienesti publiskās vietās, kur, atļaujot iedzīvotājiem tiem pieskarties, tika pārdomāts veids, kādā iespējams saprast un mijiedarboties ar vēsturi, kultūru. Apvienība “Museums Revealed” stāstīs par festivāla “Survival K(n)it 7” laikā izveidoto ikdienas objektu apmaiņas muzeju. Antropoloģe Māra Pinka runās par lietu identitāti un to, kā tā mainās dažādos kontekstos. Kurators Kaspars Vanags pievērsīsies mazo stāstu nozīmēm jeb mikrovēsturēm, savukārt “The Stitch Project” aicinās piedalīties galdauta izšūšanā un izstāstīs par savu sarunu un izšūšanas darbnīcu ideju.

10. septembrī plkst. 18.00 Tenstas mākslas muzeja dirktore un kuratore Marija Linde stāstīs par zviedru mākslinieces, “Survival K(n)it 7” dalībnieces, Marijas Luīzes Ekmanes darbiem. Marija-Luīze Ekmane bieži attēlo ikdienas vidi pasteļtoņos, vienlaikus savos darbos iekļaujot absurdo un sirreālo. Viņa brīvi pārkāpj robežas un izmanto mākslas vēstures atsauces, sajaucot to visu kopā ar popkultūras elementiem. Darbos tiek attēlotas ikdienišķas un banālas ainas, bieži vien aizgūtas no vidusšķiru mājokļiem, lai tādā veidā transcendētu politikas, mākslas un erotikas tabu, kā izteiksmes līdzekli izmantojot rotaļīgu naivismu, kam ir tendence kļūt absurdam. Marī-Luīze Ekmane bija viena no pirmajām zviedru māksliniecēm, kas savos darbos pievērsās mājas dzīves, bērnu un ģimenes tematikai.

12. septembrī no plkst. 16 līdz 19 Lucavsalā (starp nesen iekopto parku un mazdārziņu rajonu) notiks performanču un akciju pikniks “Pēdējais Pikniks”, ko festivāla ietvaros organizē māksliniece Gundega Evelone un draugi: “"Pēdējie Pikniki" ir ne vien sega un maizītes, bet platforma mākslinieku performancēm un akcijām brīvā dabā. Pieci "Pēdējie Pikniki" notiek neparastās, šķietami nomaļās Rīgas vietās, kuras drīz skars urbānās pārmaiņas - piektais un pēdējais "Pēdējais Pikniks" notiks Lucavsalā, miljons eiro vērtā īpašumā, ar ko manipulē Rīgas Dome, un būs veltīts mērķtiecīgai staigāšanai. Katrā "Pēdējā Piknikā", kurā piknikot var ikviens, mākslinieki un radoši cilvēki paralēli tradicionālajam piknika rituālam rada performances un akcijas.”

Laikmetīgās mākslas festivāla “Survival K(n)it 7” atklāšanas pasākumi #

2015-08-31 17:02

Egle Budvītīte, performance "Horeogrāfija skrienošiem vīriešiem", Sidnejas biennāle, 2014. gads. Foto: Rasa Juškevičiūtė, Sebastian Kriete

Ceturtdien, 3. septembrī plkst. 19.00 kādreizējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Krišjāņa Barona ielā 14) Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs atklās laikmetīgās mākslas festivālu “Survival K(n)it 7”, kas norisināsies līdz 20. septembrim. Pirms oficiālās atklāšanas aicinām apmeklēt Džamila Kamangera performanci pretī Ministru Kabineta ēkai un Egles Budvītītes performanci pie Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkas.

Plkst. 15.00 pretī Ministru Kabineta ēkai Brīvības bulvārī 36 notiks pērļošanas performance – mākslinieks Džamils Kamangers pērļošanas tehnikā adīs bēgļu ceļošanas dokumentu. Džamils Kamangers (1948) ir Irānas kurdu mākslinieks, kurš šobrīd dzīvo Somijā, Helsinkos, taču savulaik pats bijis spiests saskarties ar bēgļa un imigranta pieredzi, ko izmanto, radot darbus tradicionālajās irāņu rokdarbu tehnikās, kuros reflektē par imigrācijas jautājumiem. “Survival K(n)it 7” izstādē tiks eksponēti arī Džamila Kamangera tradicionālajā kurdu pērļošanas tehnikā veidotie darbi - neeksistējošu valstu pases, atgādinot, ka kurdi ir lielākā pasaules nācija bez savas valsts.

Plkst. 18.00 pie Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkas Aspazijas bulvārī 3 sāksies lietuviešu mākslinieces Egles Budvītītes performance “Horeogrāfija skrienošiem vīriešiem”. Unisonā virzoties pa noteiktu maršrutu, deviņi vīrieši veiks lēnu skrējienu, kas papildināts ar dejas soļiem. Performance tikusi īstenota arī citās pilsētās, tā pēta pūļa mentalitāti, kā arī skatītāja un izpildītāja attiecības, rosinot pārkāpt robežu, kas atdala vienu no otra. Lai pilnībā piedzīvotu šo performanci, skatītājiem ir jādodas līdzi vīriešiem, kļūstot par daļu no grupas.

Atklāšanas pasākumi turpināsies galvenajā festivāla norises vietā, kādreizējā LNB ēkā, sākot no plkst. 19.00. Ar performanci uzstāsies izstādes dalībnieki - mākslinieku grupa “KLĪGA”, etīžu teātris “Nerten”, kā arī zviedru mākslinieces Ingelas Īrmanes performances, kas saistītas ar mākslinieces ilgtermiņa izpētes projektu par invazīvajiem augiem: uzstāsies “Milzu japāņu krūmsūreņu pāna flautu ansamblis”, kā arī notiks latvāņu apdegumu initāciju akcija.

“Survival K(n)it 7” izstādes ietvaros darbosies biedrības “Museum Revealed” radītā spēle “Mazo lietu spēks”, kas piedāvās dažāda vecuma jauniešiem iespēju iepazīt laikmetīgās mākslas darbus caur radošām aktivitātēm, sasaistot tos ar savas ikdienas procesiem. Paralēli biedrības interaktīvās instalācijas „Pop Up! krājums” laikā tiks veidots netradicionāls muzeja krājums, tādējādi izjautājot institucionalizētās krāšanas prakses, ar ko nodarbojas muzeji un citas mākslas institūcijas. Vai un kā krājuma netradicionālais saturs spēs izkļūt no savas tradicionālās formas?

No 4. līdz 20. septembrim jau septīto reizi Rīgā norisināsies vērienīgākais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7”. Kā katru gadu, festivāls „Survival K(n)it 7” aicina māksliniekus meklēt radoši alternatīvus izdzīvošanas modeļus, reflektējot par lokāli un globāli aktuālām sociālām tendencēm. „Survial K(n)it 7” tēma caur vārdu spēli ir ievīta festivāla nosaukumā un akcentē ikdienišķu darbību un „mazo lietu” potenciālu ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus. Adīšana kā ikdienišķa nodarbe festivāla tēmas kontekstā simbolizē radošas iniciatīvas, dažādu sabiedrības grupu, privāto un publisko telpu saaudumu, akcentējot socializēšanos un līdzdarbošanos. Kādreizējā LNB ēka šogad kalpos kā galvenā festivāla „Survial K(n)it 7” norises vieta, kurā notiks laikmetīgās mākslas izstāde, performances, koncerti, lekciju un sarunu programma. Atsevišķi pasākumi notiks arī pilsētvidē. Fetsivālu producē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratores – Solvita Krese un Inga Lāce.

“Survival K(n)it 7” programma “Baltajā naktī” #

2015-08-26 13:53

"Klīga"

5. septembrī mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros laikmetīgās mākslas festivāls “Survival K(n)it 7” piedāvās apmeklētājiem pasākumus visas dienas garumā, kas līdz ar laikmetīgās mākslas izstādi notiks kādreizējā LNB ēkā Krišjāņa Barona ielā 14. Dažāda formāta koncertos, performancēs un darbnīcā uzsvars tiks likts uz savstarpējās sadarbības, ikdienas lietu un nodarbju radošo potenciālu. Ieeja uz visiem pasākumiem ir bez maksas.

Jau no 12.00, līdz ar „Survival K(n)it 7” izstādes atvēršanu, pasākumu telpā pirmajā stāvā notiks “The Stitch Project” izšūšanas un sarunu darbnīca. Darbnīca piedāvā dažādu sabiedrības grupu pārstāvjiem iespēju satikties pie kopīga galda, apgūt un izmēģināt tradicionālās izšūšanas prasmes, vienlaikus iepazīstoties, sarunājoties un apmainoties ar zināšanām. “Baltajā naktī” sarunā piedalīsies arī irāņu mākslinieks Džamils Kamangers, kurš “Survival K(n)it 7” atklāšanas dienā pie Ministru kabineta veiks izšūšanas performanci, un plkst. 14.00 ar “The Stitch” projekta prezentāciju uzstāsies viņu pārstāve Hilde Hauna.

No plkst. 19.00 būs iespēja iesaistīties mākslinieku apvienības “Klīga” (Inga Ģibiete, Līva Rutmane K. un Klāvs Upaciers) glubināšanas perfomancē – “glubināšana” ir jaunvārds, kas radīts, sapludinot latviešu valodas vārdus „gludināt” un „bubināt”. “Baltās nakts” programmas turpinājumā sekos audiovizuāli koncerti – kā pirmais plkst. 21.00 uzstāsies igauņu mūziķis Eriks Alalooga ar performanci „Noose Intro” („Cilpas ievads”). Priekšnesumā tiks izmantoti pašizgatavoti analogie skaņu rīki un instrumenti un, eksperimentējot ar šo objektu iespējām un skaņām, Alalooga centīsies radīt mūzikas un skaņu alternatīvas mūsdienu digitalizētajai kultūrai. 

Plkst. 22.30 koncertu turpinās apvienības „Kunst oder Unfall” („Māksla vai negadījums”) performance, kas tiks īstenota sadarbībā ar “Dzejas dienām 2015”. Atsaucoties uz Hardija Lediņa un NSRD daiļradi, mūzika tiks savienota ar dzejas, instalācijas un video elementiem, radot elektroakustisku dzejas performanci. Apvienības kodolu veido mākslinieku pāris no Vācijas – Kalle un Augusta Lāri, kuriem “Baltajā naktī” pievienosies dzejniece un publiciste Liāna Langa un mūziķe Inguna Rubene, kādreizējā „NSRD” dalībniece.

Plkst. 23.00 sekos TJN “Annas 2” audio vizuālās performances studijas audzēkņu projektu spēle “Déjà vu”, savukārt programmu noslēgs videomākslinieces Lindas Konones un dīdžeja Bastard Gy performance „Dvīņi” sintīpopa un elektroniskās mūzikas ritmos. 

 

Ieskats laikmetīgās mākslas festivāla „Survival K(n)it 7” programmā #

2015-08-19 17:25

Īu Susiraja, Slota, fotogrāfija, 2010

Jau septīto gadu Rīgā norisināsies starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7”, no 4. līdz 20. septembrim piedāvājot plašu pasākumu programmu. Adīšana, kas ietverta „Survival K(n)it 7” nosaukuma vārdu spēlē, iezīmē festivāla šī gada tēmu – ikdienas darbībās un lietās ietverto, bieži vien nemanāmo radošo potenciālu. Izceļot tādas šķietami vienmuļas nodarbes kā izšūšana, iešana, ēst gatavošana vai mājas uzkopšana, pievēršam uzmanību ikdienas lietu horeogrāfijai, ieraugot tās kā īpašu pieredzi, kā arī – parasto, kas ļauj notikt neparastajam.

Festivāla centrālais notikums ir laikmetīgās mākslas izstāde kādreizējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Krišjāņa Barona ielā 14), kurā šogad piedalīsies 40 mākslinieki no 18 valstīm. Viena no izstādes dalībniecēm, zviedru māksliniece un režisore Marija Luīze Ekmane jau kopš 70. gadiem savos darbos pievēršas ikdienas dzīves kultūrai un to veidojošajai ideoloģijai. Savos zīmējumos, gleznās, objektos un filmās viņa iztaujā patērētājkultūrā iesakņojušos mīlestības un ģimenes ideālus, kā arī tradicionālās dzimumu lomas, radot īsus, ar nerealizētām fantāzijām, šķietamu naivumu un pārprotamu nopietnību pilnus scenārijus. Ukraiņu mākslinieces Anna Zvjagincevas fotogrāfiju sērijā, kas tiks eksponēta izstādē, tiek dokumentēti teju nemanāmi objekti vai pārmaiņas, kas palikušas Maidana laukumā – piemēram, nevietā atstāti bruģa klucīši vai ložu pēdas ēku sienās, kas citādi sakoptajā vidē atgādina par šajā vietā notikušajiem nesenajiem protestiem.

Kristaps Epners jau vairākus gadus dokumentē savus ikdienas skrējienu maršrutus, tiem pievēršoties arī savā „Survival K(n)it 7” darbā. Lai arī skriešana sākotnēji var likties vienmuļa nodarbe, mākslinieks atzīst, ka tās laikā katru reizi tiek atklātas neparastas detaļas, dažādojot viena un tā paša notikuma gaitu. Latviešu mākslinieks Andrejs Strokins savukārt nodarbojas ar savveida bibliotēkas ēkas arheoloģiju, dokumentējot darbinieku nupat pamestajās telpās atrodamās lietas – lasītāju kartītes, liekos grāmatu eksemplārus, fotogrāfijas, un veidojot no tām jaunas kombinācijas.

Mākslas izstādi papildinās dažādi pasākumi, piedāvājot festivāla apmeklētājiem radošās darbnīcas, lekcijas, diskusijas, performances un pastaigas. Festivāla atklāšanas dienā, 3. septembrī, plkst. 15.00 irāņu mākslinieks Džamils Kamangers veiks izšūšanas performanci pilsētvidē, savukārt plkst. 18.00 kādreizējās LNB ēkas tuvumā notiks lietuviešu mākslinieces Egles Budvītītes performance „Horeogrāfija skrienošiem vīriešiem”.

No 4. līdz 10. septembrim kādreizējā LNB ēkā notiks „The Stitch Project” izšūšanas darbnīca. „The Stitch Project” ir starptautisks mākslas projekts, kas izmanto rokdarbu pieredzi, veicinot sarunas starp māksliniekiem un dažādu sabiedrības minoritāšu pārstāvjiem. Festivāla noslēguma dienā, 20. septembrī, notiks mākslinieka Deivida Bernšteina performance-stāsts „Marmora cilvēks”, kas papildinās izstādē eksponēto mākslinieka darbu sēriju ar cepamajām lāpstiņām. Balstoties idejā par iztēles nebeidzamajām iespējām, Deivids Bernšteins mums visiem zināmo virtuves priekšmetu –  lāpstiņu – pārveido, pagarina, paplašina, tādējādi pievienojot tai arvien jaunas asociācijas un iespējamās nozīmes.

Festivāla „Survival K(n)it 7” mākslinieki: Lorenss Abu Hamdans (UK), Eriks Alaloga (EE), Bani Abidi (PK), Deivids Bernšteins (USA / EU), Arturs Bērziņš (LV), Juris Boiko (LV), Liena Bondare (LV), Kristians Brekte (LV), Egle Budvītīte (LT), Nanna Dibuā Būla (DK), Marija Luīze Ekmane (SE), Kristaps Epners (LV), Estere Fleknere (DK), Nilbara Gireša (TR), Kalle Hamms, Džamils Kamangers (FI / IR), Gudruna Hasle (DK), Reinis Hofmanis, Dārta Hofmane (LV), Ingela Īrmane (SE), Flo Kasearu (EE), KLĪGA (LV), Andreja Kulunčica (HR), Augusta Lāre, Kalle Lārs (DE), Johanna Leklina (FI), Hardijs Lediņš (LV), Inga Meldere (LV), Robertas Narkus (LT), Katrīna Neiburga (LV), Ingrīda Pičukāne (LV), Jura Šusts (BY / BE), Sandra Strēle (LV), Andrejs Strokins (LV), Īu Susiraja (FI), Vladimirs Svetlovs (LV), Ginta Tinte Vasermane (LV), Anna Volkova (LV), Anna Zvjaginceva (UA), Imants Žodžiks (LV), Okin Collective (KR), Stitch projects (NO).

Festivāls “Survival K(n)it 7” tiks atklāts 3. septembrī plkst. 19.00. Laikmetīgās mākslas izstāde būs aplūkojama no 4. līdz 20. septembrim darbadienās (izņemot pirmdienas) no plkst. 14 līdz 20, brīvdienās no plkst. 12 līdz 19. Pasākumu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, festivāla kuratores Solvita Krese un Inga Lāce. Sadarbības partneri: What, How & for Whom/WHW (Zagreba), Tensta Konsthall (Stokholma), Riga Urban Institute, Museums Revealed (Rīga).

Festivāls “Survival K(n)it 7” tiek realizēts ar Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” līdzfinansējumu. Projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, LR Kultūras ministrija, Iaspis, Danish Arts Foundation, Frame Visual Arts Finland, Nordic Baltic Mobility Programme, Zviedrijas Karalistes vēstniecība, Somijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts, Bergenas pilsētas dome, uzņēmumi „Abnormal”, „Associates, Partners et Sons Direct”, „Kolonna”, „RedCab Taxi”, „Valmiermuižas alus”, „DIRECT krāsu veikals-noliktava”, JRV Serviss, „Wok ToWalk”, „Coffee Inn”, „Akva D Life”.

Informatīvie atbalstītāji: Radio „Naba”, Latvijas radio 1, žurnāli „IR”, „Studija”, „Veto”, interneta mediji „Punctum Magazine”, „Satori”, „Delfi”, „Echo Gone Wrong”, kultura.lv, „Lettische Presseschau”, „Mums patīk”, "Kulturasvestis.lv", „528”, televīzija „Rīga 24”.

Survival K(n)it 7 meklē brīvprātīgos palīgus #

2015-08-04 13:33

LLMC komanda meklē brīvprātīgos palīgus festivāla Survival K(n)it 7 gatavošanās un norises laikam 3. – 20. septembrī kādreizējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā!
Meklējam izstādes uzraugus un gidus, kā arī mākslinieku un projekta vadītāju asistentus!
Iegūsti lielisku pieredzi strādājot kopā ar Survival Kit komandu un iepazīsti tuvāk festivāla organizēšanas procesu, paplašini zināšanas par laikmetīgo mākslu un satiec iedvesmojošus cilvēkus un jomas profesionāļus!

Ko Tu iegūsi?
* Iepazīšanās ar interesantiem un radošiem cilvēkiem
* Neatsveramu pieredzi un praktiskas zināšanas mākslas notikuma organizēšanā un vadīšanā
* Brīvu ieeju festivālā tavam draugam
* Ielūgumus uz LLMC rīkotajiem pasākumiem
* LLMC izdotās grāmatas

Pieteikumu ar norādi „Brīvprātīgais”, CV un tavus piecus motivācijas teikumus gaidīsim e-pastā festivalsurvivalkit@gmail.com līdz 9. augustam!

Septembrī notiks ikgadējais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7” #

2015-07-07 14:32

No 4. līdz 20. septembrim jau septīto reizi Rīgā norisināsies vērienīgākais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7”, kurā piedalīsies ap 40 mākslinieki un mākslinieku grupas no Latvijas un ārvalstīm. Par centrālo festivāla norises vietu šogad izvēlēta kādreizējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā ēka Krišjāņa Barona ielā 14, piedāvājot „Survival K(n)it 7” apmeklētājiem izstāžu un starpdisciplināru pasākumu kopumu. Festivālu organizē un producē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Kā katru gadu, festivāls „Survival K(n)it 7” aicina māksliniekus meklēt radoši alternatīvus izdzīvošanas modeļus, reflektējot par lokāli un globāli aktuālām sociālām tendencēm. „Survial K(n)it 7” tēma caur vārdu spēli ir ievīta festivāla nosaukumā un akcentē ikdienišķu darbību un „mazo lietu” potenciālu ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus. Adīšana kā ikdienišķa nodarbe festivāla tēmas kontekstā simbolizē radošas iniciatīvas, dažādu sabiedrības grupu, privāto un publisko telpu saaudumu, akcentējot socializēšanos un līdzdarbošanos.

Kādreizējā LNB ēka šogad kalpos kā galvenā festivāla „Survial K(n)it 7” norises vieta, kurā notiks laikmetīgās mākslas izstāde, performances, koncerti, lekciju un sarunu programma. Neoklasicisma nams Krišjāņa Barona ielā 14 celts 1910. gadā, no 1956. līdz 2014. gadam tajā atradās Latvijas Nacionālā bibliotēka, taču šobrīd ēka netiek aktīvi izmantota. Vairāki festivāla pasākumi notiks arī pilsētvidē, sešpadsmit dienu laikā apmeklētājiem piedāvājot daudzveidīgu kultūras programmu, kas no dažādu radošo jomu un sociālo prakšu skatpunktiem ļaus saskatīt cēloņsakarības starp it kā nesvarīgām ikdienas nodarbēm un globālām izmaiņām.

„Survival K(n)it 7” dalībnieku vidū ir tādi mākslinieki kā Lorenss Abu Hamdans (UK), Eriks Alaloga (EE),  Bani Abidi (PK), Deivids Bernšteins (USA / EU), Arturs Bērziņš (LV), Juris Boiko (LV), Liena Bondare (LV), Kristians Brekte (LV), Egle Budvītīte (LT), Nanna Dibuā Būla (DK), Marija Luīze Ekmane (SE), Kristaps Epners (LV), Estere Fleknere (DK), Nilbara Gireša (TR), Kalle Hamms, Džamils Kamangers (F / IR), Gudruna Hasle (DK), Reinis Hofmanis, Dārta Hofmane (LV), Ingela Īrmane (SE), Flo Kasearu (EE), KLĪGA (LV), Andreja Kulunčica (HR), Kalle Lārs (DE), Johanna Leklina (F), Hardijs Lediņš (LV), Inga Meldere (LV), Robertas Narkus (LT), Katrīna Neiburga (LV), Ingrīda Pičukāne (LV), Jura Šusts (BY / BE), Sandra Strēle (LV), Andrejs Strokins (LV), Īu Susiraja (F), Vladimirs Svetlovs (LV), Ginta Tinte Vasermane (LV), Anna Volkova (LV), Anna Zvjaginceva (UA), Imants Žodžiks (LV), Okin Collective (KP), Stitch projects (NO).

„Survival Kit” ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas radās pirms septiņiem gadiem kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un virknē pasākumu piedalījās aptuveni deviņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām pasaules valstīm. Festivālu ik gadu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, „Survival K(n)it 7” kuratores ir Solvita Krese un Inga Lāce.

Sākusies pieteikšanās festivālam "Survival K(n)it 7" #

2015-02-03 12:14

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) aicina māksliniekus un mākslinieku grupas pieteikt idejas starptautiskajam laikmetīgās mākslas festivālam „Survival K(n)it 7”! 2015. gada festivāls tiks veidots kā izstāžu un pasākumu kopums, sadarbojoties ar vairākām starptautiskām un lokālām kultūras institūcijām.

Festivāla norise paredzēta šī gada septembrī, Rīgā. „Survival K(n)it 7” izstādes tematisko ietvaru iezīmēs “mazo lietu”, ierastu ikdienas darbību un to ietekmes apjaušana un analīze, meklējot cēloņsakarības starp it kā nesvarīgām ikdienišķām nodarbēm un lielajiem naratīviem. Šī gada tēmu komentē festivāla kuratore Solvita Krese:

„Atsaucoties uz “taureņa spārnu vēziena efektu”, mēs varam pamanīt virkni mazo lietu, nejaušību, kas izmainījušas ne tikai dienas ierasto gaitu, bet arī cilvēku, valstu un kontinentu likteņus. Analizējot ikdienas prakses, franču filosofs Mišels de Serto nodēvē tās par “darīšanas mākslu” un apgalvo, ka tādas ikdienas darbības kā, piemēram, staigāšana, lasīšana, mājokļa uzkopšana un ēdiena gatavošana ietver sevī pretestības potenciālu pret dažādām mūsdienu sabiedrības represīvajām sistēmām. Šajā kontekstā viņš arī iezīmē būtisku atšķirību starp stratēģiju un taktiku. Proti, stratēģijas izmanto varas struktūras, kas mēģina sakārtot ārpasauli ar virkni hierarhisku attiecību regulējošu noteikumu un sistēmu kopumu. Taktiku, kas orientēta uz konkrētās situācijas risināšanu, izmanto indivīds, realizējot to fiziskās un psiholoģiskās aizsardzības potenciālu, kas slēpjas mazo lietu atkārtošanas mantrā.

Adīšana kā ikdienišķa darbība šajā kontekstā iegūst simbolisku nozīmi – tas ir process, kurā vienkopus tiek savīti vairāki pavedieni un kas arī tiek saistīts ar DIY („dari pats”) praksēm, radošumu, socializēšanos un dažādu sabiedrības grupu iesaisti. Festivāla nosaukums „Survival K(n)it 7” šogad iezīmē un akcentē mezglojumu, adījumu, kas ne tikai kartē mākslas institūciju sadarbības tīklu, bet arī aicina pamanīt ikdienišķo lietu atkārtojumā slēpto potenciālu, kas spēj provocēt pretestības gēnu, radīt nejaušību nogruvumu un izraisīt pārsteidzošu likumsakarību ķēdi, saaužot kopā privāto un pasaules telpu. LMC vedina palūkoties uz ikdienas audumu un mazo lietu “horeogrāfiju”, kas var ietekmēt globālus procesus, aicinot domāt par katra indivīda atbildību un sadarbību ar apkārtējiem.

Ideju pieteikumus dalībai festivālā „Survival K(n)it 7” gaidīsim līdz 1. martam, pulksten 23:59.

Pieteikuma forma atrodama festivāla mājaslapā: http://www.survivalkit.lv/lv/pieteikuma-forma/ 

Par rezultātiem LMC ziņos marta beigās. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā, lūdzu, rakstiet uz santa.micule@lcca.lv.

„Survival Kit” ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas radās pirms septiņiem gadiem kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un virknē pasākumu piedalījās aptuveni deviņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām pasaules valstīm. Festivālu ik gadu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratore Solvita Krese.