Jaunumi

Simpozijs "Viss ir visā" #

2016-09-21 10:20

Sestdien, 24.septembrī, visas dienas garumā K.K. fon Stricka villā notiks simpozijs „Viss ir visā”, kura ietvaros apmeklētāji aicināti noklausīties dāņu mākslinieces Leas Porsageres stāstījumu par savu mākslas darbu tapšanu, latviešu mākslas zinātnieces, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kuratores Elitas Ansones lekciju „Eksperiments ar neredzamo pasauli”, kā arī īru kuratora Padrika E. Mūra lekciju Investigations Into the Super-physical. Simpozija ietvaros notiks arī Saimona van der Vīla un Hannas Klaubertes lekcija – radošā darbnīca „The Mushrooms at the End of the World and Beyond”.

Simpozijā kopā saplūdīs dažādi festivāla motīvi, lai pēc sastapšanās turpinātos negaidītos virzienos. Ar lekciju, mākslinieku priekšlasījumu un diskusiju palīdzību mēs vēlamies aktualizēt savienību starp mākslas un ezotērikas izpausmēm, okultismu un akupunktūru, ģeometriju un politiku, faunu un pasaules galu, kā arī vēl daudz ko citu, lai paplašinātu domāšanu par mākslas vēsturi un tagadni.

1

13:00

Saimona van der Vīla  un Hannas Klaubertes interaktīva lekcija „Sēne pasaules galā un aiz tā”

Pēc tam, kad Hirosima 1945. gadā tika noslaucīta no zemes virsmas, pirmie organismi, kas atgriezās pilsētas gruvešos, bija visdažādāko veidusēnes. Sēnes (zinātniskais nosaukums – fungi), uzsūc un uzkrāj radioaktivitāti, bet dažas no tām, kā nesen atklājuši zinātnieki, spēj radioaktīvos starus pārveidot tā, lai ievērojami pastiprinātu augšanas spējas, negūstot kaitējumu no vielām, kas nāvējošas cilvēkiem. Sēnes – ne augi, ne akmeņi – atrodas uz sliekšņa starp spēju dzīvot un nāvi. To masveidīgie pazemes tīklojumi un ķīmiskais sastāvs ir pretrunā ar to, ko mēs saprotam ar dzīvību.

Sēnes tēls ir sarežģītā veidā saistīts gan ar pasaules bojāeju, gan arī tās atdzimšanu. Kodolsprādziens izveido mākoni sēnes formā, savukārt “gatavībnieki” (preppers), kas savos mājās izbūvētajos bunkuros gaida apokalipsi, apgūst sēņkopības iemaņas, lai izdzīvotu pasaulē, kas nāks “pēc tam”. Arī maģiskās sēnes, raisot svētas vīzijas no “citpasaules”, mums māca par to, kas nāks “pēc tam”. Taču patlaban to spējas izmanto, lai izdzīvotu tagadnē: metode, ko sauc par “mikrodevu ieņemšanu”, pastiprina laimes sajūtu un ražīgumu. Dzīve, nāve, nauda, vara un garīgums sēnē savijas sarežģītā tīklojumā, gluži tāpat kā nebeidzamie pazemes micēlija pavedieni jeb “saknes”, no kā izdīgst sēne.

Interaktīvajā lekcijā "Sēne pasaules galā un aiz tā" tiks aplūkotas sēnes no visiem to aspektiem, izpētot sēņu veidus, stāstus un krāsas. Dalībieki tiek aicināti sekot līdz pasaules galam un aiz tā, kā vienīgo bagāžu ņemot līdzi sēņu audzēšanas komplektu.

Hanna Klauberte (Hannah Klaubert, 1989)šobrīd dzīvo Berlīnē un strādā starptautiskā vides organizācijā. Viņa ieguvusi maģistra grādu kultūras analīzē Amsterdamas universitātē. Viņas pētījumu pamattēma ir vides katastrofu un klimata izmaiņu naratīvi.

Saimons van der Vīls (Simon van der Weele, 1991) ir rakstnieks un pētnieks, kas dzīvo un strādā Amsterdamā. Viņa darbus iespaido rūpēšanās, nāves un sēru tēmas. Pašreizējais darbs (tekstu autors uzņēmumam, kas tirgo psihoaktīvus augus) modinājis pētniekā interesi par sēnes kultūrnozīmību.

Iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz survivalkit@lcca.lv

 

15:00

Leas Porsageras (Lea Porsager) mākslinieka prezentācija „Adatām vajadzēja, vajadzīgas adatas”


16:00

Elita Ansone „Eksperiments ar neredzamo pasauli”

Lasījumā tiks aplūkoti četri latviešu mākslinieki. Jānis Viņķelis, kurš savas mākslas vizuālajos tēlos pauda interesi par aizkapa valstību, evolūciju, humanoīdiem, spokiem, science fiction. Viņķeļa idejas ietekmēja Miķeli Fišeru, kura mākslā atrodama psihedēliska estētika un vizionārisms, spēle ar NLO un sazvērestības teorijām, „spēka ceļojumi”, čenelings un šamaniskās praksēs gūstama pieredze. Aleksandra Busses radošā darbība mākslā notikusi mijiedarbībā ar Austrumu garīgajām praksēm, kuru ietekmē mākslinieka biogrāfijā notika radikāls pavērsiens – kopš 2001. gada viņš praktizē kā dziednieks. Un Henrijs Preiss, kurš pasauli konstruē kā ģeometrisku modeli no kabalas, mandalu, sakrālās arhitektūras, brīvmūrnieku heraldikas simboliem. 

Dr. Art Elita Ansone (1964) Latvijas Mākslas akadēmijā studējusi mākslas zinātni. Disertācijā “Sekularizēta individuāla garīguma formu meklējumi latviešu mākslā (20.gs.60. gadi – 2012)” kā īpašs fenomens aplūkotas alternatīva garīguma  iracionālās, mistiskās, kosmiskās, paranormālās un reliģiozās konotācijas 23 latviešu mākslinieku darbos.  Kopš 2006. gada ir Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 20.gs. otrās puses – 21. gs. kolekciju nodaļas Arsenāls vadītāja.


17:00

Padriks E. Mūrs „Pētījumi par pārfizisko”

Saistībā ar šīgada Survival Kit tēmu Mūrs apspriedīs vairākus no saviem jaunākajiem projektiem, īpaši pievēršoties mazdaznanisma pētījumiem. Šī reliģiskā kustība uzplauka pirmajos Bauhaus darbības gados Johannesa Itena vadībā, sludinot veģetārismu, zarnu kopšanu un elpošanas vingrinājumus.

Padriks E. Mūrs (Padraic E. Moore, 1982) ir tekstu autors, kurators un mākslas zinātnieks. Mūra pētījumu centrā ir ezotērisko filozofiju iespaids uz literatūru un vizuālo mākslu. Nesenā pētījumā aplūkojis, kā okultas organizācijas, piemēram, Teozofiskā biedrība, kalpoja par nozīmīgu katalizatoru pārmaiņām 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma mākslā. Mūra darbos pētīts, kā laikmetīgā māksla uzsūkusi šo ezotērisko tradīciju estētiku un ideālus; viņa radošajā darbā būtiska ir hronista loma attiecībā uz mākslas darbiem, kuru autori seko šādai tradīcijai vai uz to atsaucas.

 

Mākslinieki un tēmas festivālā "Survival Kit" #

2016-08-18 12:39

Jau astoto gadu Rīgā norisināsies starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit” – no 8. līdz 25. septembrim apmeklētājiem būs iespēja apskatīt apjomīgu laikmetīgās mākslas izstādi un apmeklēt plašu pasākumu programmu. Festivāls šogad pievērsīsies akupunktūrai kā metaforai mūsdienu sabiedrības sāpīgo punktu noteikšanai un pulcēs aptuveni trīsdesmit latviešu un ārvalstu māksliniekus, to vidū Miķeli Fišeru, Ati Jākobsonu, Ievu Krauli, Agnesi Krivadi un Kati Krolli, Linardu Kullesu, Katrīnu Neiburgu, Arturu Virtmani, Reini Virtmani un Kasparu Groševu. Kā galvenā norises vieta izvēlēta K.K. fon Stricka villa Aristida Briāna ielā 9 Rīgā. Festivālu rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratores – Solvita Krese un Inga Lāce.

“Sabiedrības pēdējo gadu aizraušanās ar netradicionālo medicīnu un ezotēriku tiek aplūkota kritiski, vērtējot, kā aizvien biežāk notiek dažādu sākotnēji spirituālu prakšu, piemēram, jogas, komercializācija. Tajā pašā laikā festivāls pievēršas ezotēriskām idejām kā kontrkultūras parādībai, akcentējot to holistisko potenciālu,” festivāla šī gada tēmu komentē kuratore Inga Lāce. “Nav pārsteigums, ka arī daudzi mākslinieki savos darbos izmanto atsauces uz spirituālisma un ezotērikas praksēm, gan meklējot radošus impulsus, gan ironiski atsaucoties uz mūsdienu sabiedrības apsēstību ar "jauno garīgumu". Izstādē varēs  izsekot šamaņu un raganu zintīm, ļauties hipnozei, iepazīties ar psihotropo augu iedarbību, meditēt pie maģiskiem simboliem, kā arī atmaskot mūsdienu finansu tirgus burvju trikus,”  laikmetīgās mākslas izstādes konceptuālo ietvaru iezīmē kuratore Solvita Krese.

Apmeklētājiem festivāls piedāvās iespēju redzēt Ņurjorkā strādājošā latviešu mākslinieka Artura Virtmaņa darbu “Izgaist fantāzijā”, ko viņš radījis speciāli festivālam. Mākslinieks, kura daiļradi raksturo instalācijas, zīmējumi un papīra arhitektūra un kuru interesē tādas tēmas kā entropija un melanholija, šoreiz pievērsies grimstoša kuģa tēlam. Izstādē eksponētais fantastiskais kuģa apjoms liks aizdomāties par ticību, kurai sekojot, iespējams, ciest arī neveiksmi, atgādinās leģendas par Bermundu trīsstūri un stāstus par Robertu Skotu un viņa ekspedīcijām uz Antaktīdu, kā arī aicinās ieskatīties nebūtībā, kur sastopami dažādi mitoloģiski tēli un gari – Klīstošais holandietis, rēgu kuģis, kas klejo pasaules jūrās, Platona “Muļķu kuģis”, Hārons un tā laiva ceļā uz aizpasauli un citi. Festivālā būs aplūkojams itāļu mākslinieces Kjāras Fumajas (Chiara Fumai) darbs “Ļauno garu grāmata”, kas veidots, kā autore norāda, ar slavenās 19. gadsimta ekstrasenses Euzapijas Paladīno palīdzību. Kjāra Fumaja spēlējas ar spiritisma praksi un atribūtiem, kā, piemēram, uz apaļa galda aizdegtu sveci, stikla bumbu, automātiskās rakstības praktizēšanu, un pievēršas garu izsaukšanas seansiem. Viņu interesē feminisma skatu punkts, viņa atsaucas uz šķietami nenovērtētām vai nesaprastām sievietēm-leģendām, kuru ietekmi pierādījis laiks, to vidū rakstnieci Ulriki Mainhofu, bārdaino dāmu Anniju Džounsu, filozofi Karlu Lonci un citām. Savukārt cits festivāla viesis – mākslinieks Markoss Lutjenss (Marcos Lutyens) - savā radošajā darbā pievēršas apziņas pētījumiem un praktizē hipnozi ar nolūku izraisīt skatītājā ķermenisku mākslas darba pieredzi. Apmeklētāju prātos tiek ierīkotas bezgalīga apjoma un formas izstādes. Viņa pieredze, kas iegūta starptautiski nozīmīgās izstādes Documenta 13 laikā Kaselē Vācijā, novadot 340 hipnožu seansus 100 dienu laikā, apkopota grāmatā Memoirs of a Hypnotist: 100 Days. Viņš sadarbojas ar slaveno Dr. Ramačandranu, Sandjego Kalifornijas Universitātes Kognitīvo zinātņu centra direktoru, lai pētītu smadzeņu darbību. Markoss Lutjenss festivālam radījis speciālu darbu “Haptiskā parādība”.

Papildus festivāla programmai, kas norisināsies K.K. fon Stricka villā,  no 11. septembra Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā būs apskatāms Londonā un Amsterdamā strādājošā mākslinieka Florisa Šēnfelda darbs (Floris Schönfeld) “Īss ieskats Damagomi grupas vēsturē”, ietver gan reālas vēsturiskas liecības, gan safabricējumus par Damagomi grupu, spirituālistu un akadēmiķu kopu, kas darbojusies Ziemeļkalifornijā no 20. gadsimta 20. gadiem līdz 70. gadu beigām. Oriģināls un rekonstrukcija darbā tiek izmantots pamīšus, un robežšķirtne starp tiem ar nolūku ir padarīta neskaidra.

Festivāla dalībnieki: Miķelis Fišers, Kaspars Groševs, Atis Jākobsons, Ieva Kraule, Agnese Krivade un Kate Krolle, Linards Kulless, Katrīna Neiburga, Žanis Valdheims, Artūrs Virtmanis, Reinis Virtmanis,  Valentina Desideri (NL), Gabríela Friðriksdóttir (IS), Chiara Fumai (IT), Goldin+Senneby (SE), Vivienne Griffin (IRL/UK), Styrmir Örn Guðmundsson (IS), Paul Philipp Heinze (DE), J&K (DE/DK), Marte Johnslien (NO), Myriam Lefkowitz (FR), Géraldine Longueville (FR), Marcos Lutyens (USA), Cian McConn (IRL), Shana Moulton (USA), Christoph Mühlau (DE), Lea Porsager (DK), Katarzyna Przezwańska (PL), Floris Schönfeld (USA/NL), Melissa Steckbauer (USA), Magda Tothova (SK), Suse Wächter (DE).

Attēlā: Kjara Fumaja (Chiara Fumai, Itālija). “The Book of Evil Spirits”. Kadrs no video. 2015. ©Chiara Fumai, Waterside Contemporary, London, A Palazzo, Brescia

K.K. fon Stricka villa - "Survival Kit 8" norises vieta #

2016-07-21 16:39

Kā festivāla galvenā norises vieta šogad izvēlēta K.K. fon Stricka villa Aristida Briāna ielā 9 Rīgā, kas, ilgu laiku stāvējusi pamesta, šobrīd atdzimst par jaunu kultūrpunktu pilsētā. Foto: Andrejs Strokins

Survival Kit 8 #

2016-04-08 11:31