Jaunumi

SURVIVAL KIT 6 #

2014-06-09 11:02

Jau sesto gadu Rīgā notiks starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 6”, kuru organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Šogad tas norisināsies no 4. līdz 27. septembrim Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros. Festivālā, kura tēma šogad ir „Utopiskā pilsēta”, piedalīsies vairāk nekā trīsdesmit ārvalstu autori un vairāk nekā divdesmit pieci latviešu mākslinieki. Dalībnieku vidū – Ukrainas mākslinieku grupa „Predmetiv”, Bert Theis no Itālijas, Nir Evron no Izraēlas, lietuviešu autors Augustas Serapinas, arhitekts Andreas Angelidakis no Grieķijas, belģu mākslinieces Anouk De Clercq un Aglaia Konrad, Julita Wojcik no Polijas  un citi. Festivāla līdzkuratore - Aneta Šilaka, mākslas festivāla „Alternativa” Polijā direktore.

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit” radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā. Ik gadu festivāla ietvaros mākslinieki aicināti savos darbos risināt kādu sabiedrībai nozīmīgu tēmu, apzinot alternatīvus scenārijus izdzīvošanai. 2014. gadā festivāla tēma ir „Utopiskā pilsēta”, kas aicina palūkoties uz pilsētu kā kompleksu un nepabeigtu struktūru, kā vietu, kuras nav. Kāds gan mūsdienās varētu būt labākais iespējamais vai varbūt neiespējamais pilsētas modelis, kurā telpiskā, politiskā un sociālā dimensija harmoniski papildinātu viena otru? Festivāla „Survival Kit 6” un Rīga 2014 programmas tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” kuratore Solvita Krese šī gada tēmu komentē šādi: „Atskatoties uz utopiju ideju vēsturi, mēs nonākam salīdzinoši nesenā pagātnē, kur meklējamas gan pārsteidzošas modernisma vīzijas, gan dominējošo ideoloģiju spožums un neizdošanās, gan arī alternatīvās dzīves telpas meklējumi un vietas apzināšanās dažādu subkultūru ietvaros. Bet šodien katrs, visticamāk, iztēlojas savu utopiskās pilsētas vīziju - pilsētu, kuras nav, bet kuru gribētos izdomāt vai apdzīvot, un kas aizved mūs līdz heterotopijai – pasaulei, kas nav homogēna, bet ir piesātināta ar līdzās eksistējošām citādībām, starptelpai, kas atrodas kaut kur ārpus, paralēli, aiz spoguļa, kas ir vienlaicīgi fiziska un mentāla, un kas ar savu pastāvēšanu padara utopiju iespējamu.”

Paralēli apjomīgajai izstādei, kurā tiks eksponēti speciāli radītie vai atlasītie mākslinieku darbi, no 12. līdz 14. septembrim notiks arī starptautisks simpozijs „Urbānā utopija: māksla un kultūra kā rīks pilsētas apzināšanai un izpētei”. Ārvalstu lektori (Joseph Imorde, Otto Habeck, Jekaterina Lavrinec, Joanna Erbel u.c.) kopā ar vietējiem ekspertiem  pievērsīsies dažādām jomām, kas skar pilsētvidi un tās plānošanu – antropoloģijai, socioloģijai, mākslas un arhitektūras praksēm, filozofijai un citām. Simpozija līdzkurators – Jonas Büchel, „Urban Institute Riga” direktors.

Festivāla „Survival Kit 6” ietvaros paredzēts arī Parīzē dzīvojošā japāņu mākslinieka Ryoji Ikedas audio vizuāls koncerts „datamatics [ver.2.0]” 7. septembrī kinoteātrī „Splendid Palace”. Ikeda, viens no pazīstamākajiem Japānas eletroniskās mūzikas autoriem, savos darbos ne tikai  pievēršas skaņas raksturīgākajām pamatiezīmēm, bet vienlīdz veiksmīgi izmanto arī gaismu kā matēriju un matemātiku kā metodi. „datamatics” ir ilglaicīgs projekts, kas sastāv no vairākām daļām – kustīga attēla, skulpturāliem elementiem, skaņas un jauno mediju tehnoloģijām. Viņa darbiem piemītošais vizionārisms rosina iztēli par utopiskās pilsētas nākotnes modeli.

Visu festivāla laiku paredzētas arī dažādas citas norises pilsētvidē – mākslinieku performances, ekskursijas pilsētvidē, lekcijas un priekšlasījumi. „Survival Kit” ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un virknē pasākumu piedalījās deviņdesmit mākslinieki no septiņpadsmit pasaules valstīm.

MĀKSLINIEKI AICINĀTI IESNIEGT DARBUS 2014. GADA FESTIVĀLAM! #

2014-01-13 12:27

2014. gadā festivāla "Survival Kit" tēma ir „Utopiskā pilsēta”, kas aicina palūkoties uz pilsētu kā kompleksu un nepabeigtu struktūru, kā vietu, kuras nav. Kāds gan mūsdienās varētu būt labākais iespējamais vai varbūt neiespējamais pilsētas modelis, kurā telpiskā, politiskā un sociālā dimensija harmoniski papildinātu viena otru? Festivāls norisināsies no 4. līdz 21. septembrim Rīgā, tas iekļauts oficiālajā "Rīga - Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014" programmā. Mākslinieki aicināti pieteikt darbus līdz 2014. gada 24. februārim šeit: http://www.survivalkit.lv/lv/pieteikuma-forma/

"Meklējot atbildes, mūsu uzmanības lokā ir pilsēta, kas pastāv kā nozīmju konteiners, kā telpa, kurā veidojas normas un identitātes, kā multikulturāla vide, kā ritualizēta vieta, kā arī tai pat laikā nevieta, space junk, ko veido  supermārketu plantācijas un sarūkošās publiskās zonas, ko uzārda liberālās ekonomikas diktētas pilsētas attīstības tendences.

Meklējot atsauces gan Platona un Tomasa Mora utopijas redzējumos, gan atskatoties uz Kampanellas Saules pilsētu vai Kloda-Nikolā Ledū un Etjena Luisa Bulē (Étienne-Louis_Boullée) arhitektoniskajām utopijām, mēs nonākam salīdzinoši nesenā pagātnē, kur meklējami gan modernisma utopiju īstenošanas mēģinājumi, gan marksisma ideju spožums un posts, kā arī alternatīvās dzīves telpas un vietas apzināšanās dažādu subkultūru ietvaros.

Katrs, visticamāk, iztēlojas savu utopiskās pilsētas vīziju, kas aizved mūs līdz  heterotopijai – pasaulei, kas nav homogēna, bet ir piesātināta ar līdzās eksistējošām citādībām, starptelpai, kas atrodas kaut kur ārpus, paralēli, aiz spoguļa, kas ir vienlaicīgi fiziska un mentāla, un kas ar savu pastāvēšanu padara utopiju iespējamu.

Sekojot Mišela Fuko aicinājumam, varam veidot sabiedrību un pilsētu, kurā harmoniski vienlaicīgi spēj eksistēt daudzas heterotopijas, ne tikai kā dažādas vietas, kas apstiprina atšķirīgā līdzās pastāvēšanu, bet arī kā līdzeklis, kas palīdz izvairīties no autoritārisma. Filozofs salīdzina heterotopiju ar kuģi, kas ir “…peldošs vietas gabals, vieta bez vietas, kas pastāv pati par sevi….” Viņš arī turpina, ka “civilizācijā bez kuģiem, sapņi izžūst, spiegošana ieņem piedzīvojumu vietu, un policija ieņem pirātu vietu.” Aicinām jūs iztēloties pilsētu, uz kuras klāja jūs gribētu doties ceļojumā!"

Solvita Krese, festivāla "Survival Kit" kuratore