Jaunumi

“Survival K(n)it 7” programma “Baltajā naktī” #

2015-08-26 13:53

"Klīga"

5. septembrī mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros laikmetīgās mākslas festivāls “Survival K(n)it 7” piedāvās apmeklētājiem pasākumus visas dienas garumā, kas līdz ar laikmetīgās mākslas izstādi notiks kādreizējā LNB ēkā Krišjāņa Barona ielā 14. Dažāda formāta koncertos, performancēs un darbnīcā uzsvars tiks likts uz savstarpējās sadarbības, ikdienas lietu un nodarbju radošo potenciālu. Ieeja uz visiem pasākumiem ir bez maksas.

Jau no 12.00, līdz ar „Survival K(n)it 7” izstādes atvēršanu, pasākumu telpā pirmajā stāvā notiks “The Stitch Project” izšūšanas un sarunu darbnīca. Darbnīca piedāvā dažādu sabiedrības grupu pārstāvjiem iespēju satikties pie kopīga galda, apgūt un izmēģināt tradicionālās izšūšanas prasmes, vienlaikus iepazīstoties, sarunājoties un apmainoties ar zināšanām. “Baltajā naktī” sarunā piedalīsies arī irāņu mākslinieks Džamils Kamangers, kurš “Survival K(n)it 7” atklāšanas dienā pie Ministru kabineta veiks izšūšanas performanci, un plkst. 14.00 ar “The Stitch” projekta prezentāciju uzstāsies viņu pārstāve Hilde Hauna.

No plkst. 19.00 būs iespēja iesaistīties mākslinieku apvienības “Klīga” (Inga Ģibiete, Līva Rutmane K. un Klāvs Upaciers) glubināšanas perfomancē – “glubināšana” ir jaunvārds, kas radīts, sapludinot latviešu valodas vārdus „gludināt” un „bubināt”. “Baltās nakts” programmas turpinājumā sekos audiovizuāli koncerti – kā pirmais plkst. 21.00 uzstāsies igauņu mūziķis Eriks Alalooga ar performanci „Noose Intro” („Cilpas ievads”). Priekšnesumā tiks izmantoti pašizgatavoti analogie skaņu rīki un instrumenti un, eksperimentējot ar šo objektu iespējām un skaņām, Alalooga centīsies radīt mūzikas un skaņu alternatīvas mūsdienu digitalizētajai kultūrai. 

Plkst. 22.30 koncertu turpinās apvienības „Kunst oder Unfall” („Māksla vai negadījums”) performance, kas tiks īstenota sadarbībā ar “Dzejas dienām 2015”. Atsaucoties uz Hardija Lediņa un NSRD daiļradi, mūzika tiks savienota ar dzejas, instalācijas un video elementiem, radot elektroakustisku dzejas performanci. Apvienības kodolu veido mākslinieku pāris no Vācijas – Kalle un Augusta Lāri, kuriem “Baltajā naktī” pievienosies dzejniece un publiciste Liāna Langa un mūziķe Inguna Rubene, kādreizējā „NSRD” dalībniece.

Plkst. 23.00 sekos TJN “Annas 2” audio vizuālās performances studijas audzēkņu projektu spēle “Déjà vu”, savukārt programmu noslēgs videomākslinieces Lindas Konones un dīdžeja Bastard Gy performance „Dvīņi” sintīpopa un elektroniskās mūzikas ritmos. 

 

Ieskats laikmetīgās mākslas festivāla „Survival K(n)it 7” programmā #

2015-08-19 17:25

Īu Susiraja, Slota, fotogrāfija, 2010

Jau septīto gadu Rīgā norisināsies starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7”, no 4. līdz 20. septembrim piedāvājot plašu pasākumu programmu. Adīšana, kas ietverta „Survival K(n)it 7” nosaukuma vārdu spēlē, iezīmē festivāla šī gada tēmu – ikdienas darbībās un lietās ietverto, bieži vien nemanāmo radošo potenciālu. Izceļot tādas šķietami vienmuļas nodarbes kā izšūšana, iešana, ēst gatavošana vai mājas uzkopšana, pievēršam uzmanību ikdienas lietu horeogrāfijai, ieraugot tās kā īpašu pieredzi, kā arī – parasto, kas ļauj notikt neparastajam.

Festivāla centrālais notikums ir laikmetīgās mākslas izstāde kādreizējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā (Krišjāņa Barona ielā 14), kurā šogad piedalīsies 40 mākslinieki no 18 valstīm. Viena no izstādes dalībniecēm, zviedru māksliniece un režisore Marija Luīze Ekmane jau kopš 70. gadiem savos darbos pievēršas ikdienas dzīves kultūrai un to veidojošajai ideoloģijai. Savos zīmējumos, gleznās, objektos un filmās viņa iztaujā patērētājkultūrā iesakņojušos mīlestības un ģimenes ideālus, kā arī tradicionālās dzimumu lomas, radot īsus, ar nerealizētām fantāzijām, šķietamu naivumu un pārprotamu nopietnību pilnus scenārijus. Ukraiņu mākslinieces Anna Zvjagincevas fotogrāfiju sērijā, kas tiks eksponēta izstādē, tiek dokumentēti teju nemanāmi objekti vai pārmaiņas, kas palikušas Maidana laukumā – piemēram, nevietā atstāti bruģa klucīši vai ložu pēdas ēku sienās, kas citādi sakoptajā vidē atgādina par šajā vietā notikušajiem nesenajiem protestiem.

Kristaps Epners jau vairākus gadus dokumentē savus ikdienas skrējienu maršrutus, tiem pievēršoties arī savā „Survival K(n)it 7” darbā. Lai arī skriešana sākotnēji var likties vienmuļa nodarbe, mākslinieks atzīst, ka tās laikā katru reizi tiek atklātas neparastas detaļas, dažādojot viena un tā paša notikuma gaitu. Latviešu mākslinieks Andrejs Strokins savukārt nodarbojas ar savveida bibliotēkas ēkas arheoloģiju, dokumentējot darbinieku nupat pamestajās telpās atrodamās lietas – lasītāju kartītes, liekos grāmatu eksemplārus, fotogrāfijas, un veidojot no tām jaunas kombinācijas.

Mākslas izstādi papildinās dažādi pasākumi, piedāvājot festivāla apmeklētājiem radošās darbnīcas, lekcijas, diskusijas, performances un pastaigas. Festivāla atklāšanas dienā, 3. septembrī, plkst. 15.00 irāņu mākslinieks Džamils Kamangers veiks izšūšanas performanci pilsētvidē, savukārt plkst. 18.00 kādreizējās LNB ēkas tuvumā notiks lietuviešu mākslinieces Egles Budvītītes performance „Horeogrāfija skrienošiem vīriešiem”.

No 4. līdz 10. septembrim kādreizējā LNB ēkā notiks „The Stitch Project” izšūšanas darbnīca. „The Stitch Project” ir starptautisks mākslas projekts, kas izmanto rokdarbu pieredzi, veicinot sarunas starp māksliniekiem un dažādu sabiedrības minoritāšu pārstāvjiem. Festivāla noslēguma dienā, 20. septembrī, notiks mākslinieka Deivida Bernšteina performance-stāsts „Marmora cilvēks”, kas papildinās izstādē eksponēto mākslinieka darbu sēriju ar cepamajām lāpstiņām. Balstoties idejā par iztēles nebeidzamajām iespējām, Deivids Bernšteins mums visiem zināmo virtuves priekšmetu –  lāpstiņu – pārveido, pagarina, paplašina, tādējādi pievienojot tai arvien jaunas asociācijas un iespējamās nozīmes.

Festivāla „Survival K(n)it 7” mākslinieki: Lorenss Abu Hamdans (UK), Eriks Alaloga (EE), Bani Abidi (PK), Deivids Bernšteins (USA / EU), Arturs Bērziņš (LV), Juris Boiko (LV), Liena Bondare (LV), Kristians Brekte (LV), Egle Budvītīte (LT), Nanna Dibuā Būla (DK), Marija Luīze Ekmane (SE), Kristaps Epners (LV), Estere Fleknere (DK), Nilbara Gireša (TR), Kalle Hamms, Džamils Kamangers (FI / IR), Gudruna Hasle (DK), Reinis Hofmanis, Dārta Hofmane (LV), Ingela Īrmane (SE), Flo Kasearu (EE), KLĪGA (LV), Andreja Kulunčica (HR), Augusta Lāre, Kalle Lārs (DE), Johanna Leklina (FI), Hardijs Lediņš (LV), Inga Meldere (LV), Robertas Narkus (LT), Katrīna Neiburga (LV), Ingrīda Pičukāne (LV), Jura Šusts (BY / BE), Sandra Strēle (LV), Andrejs Strokins (LV), Īu Susiraja (FI), Vladimirs Svetlovs (LV), Ginta Tinte Vasermane (LV), Anna Volkova (LV), Anna Zvjaginceva (UA), Imants Žodžiks (LV), Okin Collective (KR), Stitch projects (NO).

Festivāls “Survival K(n)it 7” tiks atklāts 3. septembrī plkst. 19.00. Laikmetīgās mākslas izstāde būs aplūkojama no 4. līdz 20. septembrim darbadienās (izņemot pirmdienas) no plkst. 14 līdz 20, brīvdienās no plkst. 12 līdz 19. Pasākumu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, festivāla kuratores Solvita Krese un Inga Lāce. Sadarbības partneri: What, How & for Whom/WHW (Zagreba), Tensta Konsthall (Stokholma), Riga Urban Institute, Museums Revealed (Rīga).

Festivāls “Survival K(n)it 7” tiek realizēts ar Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” līdzfinansējumu. Projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, LR Kultūras ministrija, Iaspis, Danish Arts Foundation, Frame Visual Arts Finland, Nordic Baltic Mobility Programme, Zviedrijas Karalistes vēstniecība, Somijas vēstniecība, Dānijas Kultūras institūts, Bergenas pilsētas dome, uzņēmumi „Abnormal”, „Associates, Partners et Sons Direct”, „Kolonna”, „RedCab Taxi”, „Valmiermuižas alus”, „DIRECT krāsu veikals-noliktava”, JRV Serviss, „Wok ToWalk”, „Coffee Inn”, „Akva D Life”.

Informatīvie atbalstītāji: Radio „Naba”, Latvijas radio 1, žurnāli „IR”, „Studija”, „Veto”, interneta mediji „Punctum Magazine”, „Satori”, „Delfi”, „Echo Gone Wrong”, kultura.lv, „Lettische Presseschau”, „Mums patīk”, "Kulturasvestis.lv", „528”, televīzija „Rīga 24”.

Survival K(n)it 7 meklē brīvprātīgos palīgus #

2015-08-04 13:33

LLMC komanda meklē brīvprātīgos palīgus festivāla Survival K(n)it 7 gatavošanās un norises laikam 3. – 20. septembrī kādreizējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkā!
Meklējam izstādes uzraugus un gidus, kā arī mākslinieku un projekta vadītāju asistentus!
Iegūsti lielisku pieredzi strādājot kopā ar Survival Kit komandu un iepazīsti tuvāk festivāla organizēšanas procesu, paplašini zināšanas par laikmetīgo mākslu un satiec iedvesmojošus cilvēkus un jomas profesionāļus!

Ko Tu iegūsi?
* Iepazīšanās ar interesantiem un radošiem cilvēkiem
* Neatsveramu pieredzi un praktiskas zināšanas mākslas notikuma organizēšanā un vadīšanā
* Brīvu ieeju festivālā tavam draugam
* Ielūgumus uz LLMC rīkotajiem pasākumiem
* LLMC izdotās grāmatas

Pieteikumu ar norādi „Brīvprātīgais”, CV un tavus piecus motivācijas teikumus gaidīsim e-pastā festivalsurvivalkit@gmail.com līdz 9. augustam!

Septembrī notiks ikgadējais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7” #

2015-07-07 14:32

No 4. līdz 20. septembrim jau septīto reizi Rīgā norisināsies vērienīgākais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – laikmetīgās mākslas festivāls „Survival K(n)it 7”, kurā piedalīsies ap 40 mākslinieki un mākslinieku grupas no Latvijas un ārvalstīm. Par centrālo festivāla norises vietu šogad izvēlēta kādreizējā Latvijas Nacionālās bibliotēkas galvenā ēka Krišjāņa Barona ielā 14, piedāvājot „Survival K(n)it 7” apmeklētājiem izstāžu un starpdisciplināru pasākumu kopumu. Festivālu organizē un producē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Kā katru gadu, festivāls „Survival K(n)it 7” aicina māksliniekus meklēt radoši alternatīvus izdzīvošanas modeļus, reflektējot par lokāli un globāli aktuālām sociālām tendencēm. „Survial K(n)it 7” tēma caur vārdu spēli ir ievīta festivāla nosaukumā un akcentē ikdienišķu darbību un „mazo lietu” potenciālu ietekmēt sabiedrībā nozīmīgus procesus. Adīšana kā ikdienišķa nodarbe festivāla tēmas kontekstā simbolizē radošas iniciatīvas, dažādu sabiedrības grupu, privāto un publisko telpu saaudumu, akcentējot socializēšanos un līdzdarbošanos.

Kādreizējā LNB ēka šogad kalpos kā galvenā festivāla „Survial K(n)it 7” norises vieta, kurā notiks laikmetīgās mākslas izstāde, performances, koncerti, lekciju un sarunu programma. Neoklasicisma nams Krišjāņa Barona ielā 14 celts 1910. gadā, no 1956. līdz 2014. gadam tajā atradās Latvijas Nacionālā bibliotēka, taču šobrīd ēka netiek aktīvi izmantota. Vairāki festivāla pasākumi notiks arī pilsētvidē, sešpadsmit dienu laikā apmeklētājiem piedāvājot daudzveidīgu kultūras programmu, kas no dažādu radošo jomu un sociālo prakšu skatpunktiem ļaus saskatīt cēloņsakarības starp it kā nesvarīgām ikdienas nodarbēm un globālām izmaiņām.

„Survival K(n)it 7” dalībnieku vidū ir tādi mākslinieki kā Lorenss Abu Hamdans (UK), Eriks Alaloga (EE),  Bani Abidi (PK), Deivids Bernšteins (USA / EU), Arturs Bērziņš (LV), Juris Boiko (LV), Liena Bondare (LV), Kristians Brekte (LV), Egle Budvītīte (LT), Nanna Dibuā Būla (DK), Marija Luīze Ekmane (SE), Kristaps Epners (LV), Estere Fleknere (DK), Nilbara Gireša (TR), Kalle Hamms, Džamils Kamangers (F / IR), Gudruna Hasle (DK), Reinis Hofmanis, Dārta Hofmane (LV), Ingela Īrmane (SE), Flo Kasearu (EE), KLĪGA (LV), Andreja Kulunčica (HR), Kalle Lārs (DE), Johanna Leklina (F), Hardijs Lediņš (LV), Inga Meldere (LV), Robertas Narkus (LT), Katrīna Neiburga (LV), Ingrīda Pičukāne (LV), Jura Šusts (BY / BE), Sandra Strēle (LV), Andrejs Strokins (LV), Īu Susiraja (F), Vladimirs Svetlovs (LV), Ginta Tinte Vasermane (LV), Anna Volkova (LV), Anna Zvjaginceva (UA), Imants Žodžiks (LV), Okin Collective (KP), Stitch projects (NO).

„Survival Kit” ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas radās pirms septiņiem gadiem kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un virknē pasākumu piedalījās aptuveni deviņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām pasaules valstīm. Festivālu ik gadu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, „Survival K(n)it 7” kuratores ir Solvita Krese un Inga Lāce.

Sākusies pieteikšanās festivālam "Survival K(n)it 7" #

2015-02-03 12:14

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) aicina māksliniekus un mākslinieku grupas pieteikt idejas starptautiskajam laikmetīgās mākslas festivālam „Survival K(n)it 7”! 2015. gada festivāls tiks veidots kā izstāžu un pasākumu kopums, sadarbojoties ar vairākām starptautiskām un lokālām kultūras institūcijām.

Festivāla norise paredzēta šī gada septembrī, Rīgā. „Survival K(n)it 7” izstādes tematisko ietvaru iezīmēs “mazo lietu”, ierastu ikdienas darbību un to ietekmes apjaušana un analīze, meklējot cēloņsakarības starp it kā nesvarīgām ikdienišķām nodarbēm un lielajiem naratīviem. Šī gada tēmu komentē festivāla kuratore Solvita Krese:

„Atsaucoties uz “taureņa spārnu vēziena efektu”, mēs varam pamanīt virkni mazo lietu, nejaušību, kas izmainījušas ne tikai dienas ierasto gaitu, bet arī cilvēku, valstu un kontinentu likteņus. Analizējot ikdienas prakses, franču filosofs Mišels de Serto nodēvē tās par “darīšanas mākslu” un apgalvo, ka tādas ikdienas darbības kā, piemēram, staigāšana, lasīšana, mājokļa uzkopšana un ēdiena gatavošana ietver sevī pretestības potenciālu pret dažādām mūsdienu sabiedrības represīvajām sistēmām. Šajā kontekstā viņš arī iezīmē būtisku atšķirību starp stratēģiju un taktiku. Proti, stratēģijas izmanto varas struktūras, kas mēģina sakārtot ārpasauli ar virkni hierarhisku attiecību regulējošu noteikumu un sistēmu kopumu. Taktiku, kas orientēta uz konkrētās situācijas risināšanu, izmanto indivīds, realizējot to fiziskās un psiholoģiskās aizsardzības potenciālu, kas slēpjas mazo lietu atkārtošanas mantrā.

Adīšana kā ikdienišķa darbība šajā kontekstā iegūst simbolisku nozīmi – tas ir process, kurā vienkopus tiek savīti vairāki pavedieni un kas arī tiek saistīts ar DIY („dari pats”) praksēm, radošumu, socializēšanos un dažādu sabiedrības grupu iesaisti. Festivāla nosaukums „Survival K(n)it 7” šogad iezīmē un akcentē mezglojumu, adījumu, kas ne tikai kartē mākslas institūciju sadarbības tīklu, bet arī aicina pamanīt ikdienišķo lietu atkārtojumā slēpto potenciālu, kas spēj provocēt pretestības gēnu, radīt nejaušību nogruvumu un izraisīt pārsteidzošu likumsakarību ķēdi, saaužot kopā privāto un pasaules telpu. LMC vedina palūkoties uz ikdienas audumu un mazo lietu “horeogrāfiju”, kas var ietekmēt globālus procesus, aicinot domāt par katra indivīda atbildību un sadarbību ar apkārtējiem.

Ideju pieteikumus dalībai festivālā „Survival K(n)it 7” gaidīsim līdz 1. martam, pulksten 23:59.

Pieteikuma forma atrodama festivāla mājaslapā: http://www.survivalkit.lv/lv/pieteikuma-forma/ 

Par rezultātiem LMC ziņos marta beigās. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā, lūdzu, rakstiet uz santa.micule@lcca.lv.

„Survival Kit” ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas radās pirms septiņiem gadiem kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāls ik gadu uzrunā un iesaista līdz 15 000 apmeklētāju, pērn apjomīgā izstādē un virknē pasākumu piedalījās aptuveni deviņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām pasaules valstīm. Festivālu ik gadu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratore Solvita Krese.