Programma

SURVIVAL KIT 9

Starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde
8.09. - 1.10.2017. Saiet ābolā * kokā * sēnē * ledājā * gliemežvākā * briedī * kanārijputniņā * sikspārnī

Šogad vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Baltijā SURVIVAL KIT 9 ir veltīts pasaules izziņai caur dabu, un tas norisināsies bijušajā LU Bioloģijas fakultātes ēkā Kronvalda bulvārī 4.

Izstādes darba laiks:

Trešdienās 14.00 - 20.00

Ceturtdienās 14.00 - 20.00

Piektdienās 14.00 - 20.00

Sestdienās 12.00 - 20.00

Svētdienās 12.00 - 20.00

Pirmdienās un otrdienās izstāde slēgta!

Visu festivāla laiku izstādes ekspozīcijā būs pieejami uzdevumi bērniem, kurus atrast palīdzēs ģimenes ceļvedis (saņemams kasē).

 


 

 

Īpašo notikumu programma

Ceturtdiena, 7.09.2017.
18.00 SURVIVAL KIT 9 ATKLĀŠANA

Festivāla SURVIVAL KIT 9 atklāšana! (Kronvalda Bulvārī 4, Rīgā)

Mākslinieku Nomedas Urbonas un Gedimina Urbona lekcija „Zooētika. Paviljons un Ballarda tehnoloģijas.” Angļu valodā.

Nomeda un Gedimins Urboni stāstīs par idejām, kas balstās zooētikā  ̶  viņu izveidotajā starptautiskās pētniecības platformā, lai atklātu jaunus veidus, kādos ar cilvēka zināšanu un pētījumu palīdzību iespējams dibināt kontaktus ar citām dzīvības formām. Tas tiek veikts, iztēlojoties projektus, prototipus un mijiedarbības veidus nākotnes starpsugu ekoloģijām.

Mākslinieka Gernota Vīlanda lekcija-performance Dzīvnieku depresija”. Angļu valodā.

Gernota Vīlanda lekcija-performance ir par attiecībām starp cilvēkiem un dzīvniekiem, un tajās iesaistītajiem varas un kontroles mehānismiem. Balansējot starp patiesību un fikciju, Vīlanda stāsts ir pilns ar vēsturiskiem faktiem, traģikomiskiem notikumiem, humoru un ironiju.

Mākslinieka Džima Holioka lasījumi no Deviņpadsmit noktirņu grāmatas”. Angļu valodā.

Džims Holioks nolasīs vienu nodaļu no SURVIVAL KIT 9 redzamā darba „Deviņpadsmit noktirņu grāmatas”. Viņa stāsts seko koka briesmones, vārdā Grāmata, piedzīvojumiem, ceļojot pa sapnim līdzīgu pasauli, kurā nekad neuzlec saule.

 

NO 21.00 SURVIVAL KIT 9 atklāšanas ballīte klubā PIENS (A. Briāna iela 9, Rīga)

Zvēru nakts! Slavenību diskotēka, mākslinieku dejas performance visa vakara garumā, radošā darbnīca „Saiet mīļākajā dzīvniekā” un vēl daudz augstas kvalitātes nakts redzamības iespēju. Par vietas iekārtojumu rūpējas mākslinieks Andris Eglītis.

Lūdzu, uzlieciet dzīvnieka masku!

Piektdiena, 8.09.2017.
15.00 Mākslinieka Džeimsa Veba lekcija „Pasaulē atlicis krietni par maz piektdienas vakaru.” Angļu valodā.

Džeimss Vebs piedāvā savas studijas apmeklējumu prezentācijas formātā, kur runās par imitējošo maģiju, neskaidrību un bezcerīgo optimismu. Savos darbos Vebs izmanto tādus medijus kā skaņa, gaisma un teksts, gan slepus iejaucoties publiskajā telpā, gan veidojot lielformāta instalācijas muzejos.

 

16.00 SURVIVAL KIT 9 izstādes apskate kopā ar kuratoriem un māksliniekiem

Ekskursija ar festivāla kuratoriem un māksliniekiem Ievu Epneri, Andri Eglīti, Nonu Inesku un Vonu Kitji. Angļu valodā.

18.00 !!SLIMĪBAS DĒĻ ATCELTS!! Rakstnieka, kuratora un pētnieka Sarata Maharadža atvērtā lekcija. Angļu valodā.

Sarats Maharadžs ir viens no pasaulē zināmākajiem mākslas teorētiķiem, vadošo laikmetīgās mākslas biennāļu un notikumu kurators. Viņš ir vairāku nozīmīgu publikāciju autors, aplūkojot kultūru atšķirību un tulkošanas postkoloniālo stāvokli gan mākslā, gan zināšanu radīšanā. Lekcijā Maharadžs pievērsīsies cilvēku, dzīvnieku un augu zināšanu vērtībai. Vai tas, ka citas dzīves būtnes nerunā cilvēku valodā, nozīmē, ka tās zina mazāk?

 

Sestdiena, 9.09.2017.
12.00 Pētnieces Oksanas Timofejevas lekcija „Dzīvā dvēsele”. Angļu valodā.

Slāvu valodās vārds "dzīvnieks", životnoje, cēlies no „život” (dzīvība, ķermenis), savukārt vārda „animal” latīņu sakne ir „anima” (dzīvība, dvēsele). Tādējādi etimoloģiski dzīvnieki ir ķermeņa un dvēseles sastapšanās vieta. Kristīgajā kultūrā šie vārdi veido pretrunu, kas rada daudz neskaidrību. Vai dzīvnieku dzīve neveido tādu kā vienotību, kur ķermenis un dvēsele ir viens un tas pats? Lekcija mudina šo vienotību pārdomāt gan no dialektiskā, gan psihoanalītiskā skatpunkta.


13.00 SURVIVAL KIT 9 izstādes apskate kopā ar kuratoriem un māksliniekiem

Ekskursija ar festivāla kuratoriem un māksliniekiem Hilduru Bjarnadoutiru, Ehsanu ul Haku, Krišu Salmani un Džimu Holioku. Angļu valodā.

 

Visas nakts garumā no 16.00 BALTĀ NAKTS: SURVIVAL KIT 9 izstāde

Par godu Baltajai naktij, SURVIVAL KIT 9 starptautiskās laikmetīgās mākslas izstādes durvis būs atvērtas līdz plkst. 01.00.

16.00 – 19.00 Iespēja pievienoties jebkurā brīdī BALTĀ NAKTS: teātra izrāde "Traka, bet patiesība" sadarbībā ar "Homo Novus".

Teātra izrāde „Traka, bet patiesība” (režisors Ants Hemptons, Lielbritānija/ Beļģija) sadarbībā ar starptautisko jaunā teātra festivālu Homo Novus. 

Aicinām nākt kopā ar bērniem, jo ikviens aptuveni 8 līdz 12 gadus vecs bērns no skatītāju zāles izrādes laikā var doties uz skatuves, apsēsties uz kāda no tās centrā novietotajiem krēsliem, uzlikt austiņas un atkārtot tajās dzirdamos faktus. Ieeja bezmaksas.

19.30-20.00 BALTĀ NAKTS: mākslinieks Gernots Vīlands. Lekcija-performance "Dzīvnieku depresija"

Mākslinieka Gernota Vīlanda lekcija-performance „Dzīvnieku depresija”. Angļu valodā.


 

19.30 BALTĀ NAKTS: ekskursija ar bioloģijas profesoru Īzāku Rašalu. Latviešu valodā.

Īzaka Rašala vadītā ekskursija atklās plašākai publikai nezināmus, ar festivāla tēmu un norises vietu saistītus stāstus.

20.00-22.00 BALTĀ NAKTS: kartupeļu nospiedumu drukas darbnīca mākslinieka Gernota Vīlanda vadībā.

Mākslinieka Gernota Vīlanda vadīta kartupeļu nospiedumu drukas darbnīca „Kartupeļi un psihodrāmas”.

Darbnīcā notiks kartupeļu nospiedumu drukas praktiski vingrinājumi, iekļaujot personiskos stāstus, psihoanalīzi, iztēli un koncentrēšanos. Tajā uzmanība tiks pievērsta sev, citam, kā arī valodas lietojumam, un, cerams, dalība darbnīcā ļaus nosmulēties un izpriecāties. Iepriekšējas iemaņas mākslinieciskā darbībā nav nepieciešamas.

20.30 BALTĀ NAKTS: ekskursija ar biologu un žurnālistu Māri Olti. Latviešu valodā.

Māra Oltes vadītā ekskursija atklās plašākai publikai nezināmus, ar festivāla tēmu un norises vietu saistītus stāstus.

21.30 BALTĀ NAKTS: ekskursija ar mākslas vēsturnieci Ievu Kalnaču. Latviešu valodā.

Ievas Kalnačas vadītā ekskursija atklās plašākai publikai nezināmus, ar festivāla tēmu un norises vietu saistītus stāstus.

22:00 – 1:00 Iespēja pievienoties jebkurā brīdī! BALTĀ NAKTS: režisora Žana Penlevē filmu programma.

Franču režisora Žana Penlevē filmas:

„Astoņkāja mīlas dzīve” (13 min, 1969, sadarbībā ar Ženevjēvu Hamonu)

„Jūras eži” (11 min, 1958, sadarbībā ar Ženevjēvu Hamonu)

„Akera vai raganu deja” (13 min, 1972, sadarbībā ar Ženevjēvu Hamonu)

„Vampīrs” (9 min, 1945)

„Laukuma baloži” (27 min, 1982)

Filmas tiks rādītas atkārtoti visu vakaru. 

Svētdiena, 10.09.2017.
12.00-14.00 Dārzeņu drukas (monotipijas) darbnīca mākslinieka Henriha Bināna vadībā.

Pasākums ģimenēm ar bērniem. Ieteicamais dalībnieku vecums 4+, dalība tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: linda.veinberga@lcca.lv

Ceturtdiena, 14.09.2017.
18.00-20.00 Pētnieces Vinetas Jonītes lekcija „Martas Rinkas dzīvesdarbība un pedagoģiskais mantojums”. Latviešu valodā.

Pētniece Vineta Jonīte dalīsies ar unikālu stāstījumu un vizuāliem materiāliem par pirmā bērnudārza Latvijā vadītāju Martu Rinku (1880−1953). Tautā saukta arī par "Zaļo skolu", Martas Rinkas veidotā pirmskolas iestāde izcēlās ar tam laikam ārkārtīgi progresīvu alternatīvās izglītības sistēmu, kurā bērnu audzināšanā tika izmantota gan augļu, ziedu un dārzeņu audzēšana, gan katram vecumam ar savu krāsu pielāgota darba vide. Martas Rinkas darbība ir mākslinieces Ievas Epneres festivāla darba „Zaļā skola” pamatā.

Piektdiena, 15.09.2017.
18.00-20.00 Dokumentālo filmu programma sadarbībā ar Vides Filmu Studiju

„Jumta Likums” (30 min, 2001, režisori Māris Maskalāns, Andis Mizišs)

1980. gadu sākumā divi simti upes zīriņu bija spiesti pamest savu pēdējo dabīgo ligzdošanas vietu uz upē esošas salas nozīmīgas Eiropas galvaspilsētas Rīgas tuvumā. Meklējot jaunu dzīvesvietu, putni izvēlējās plakanu, oļiem klātu betona salas jumtu – tipogrāfiju – pilsētas vidū. Pirmā putnu paaudze, kura izauga uz šī jumta un lido uz Āfrikas dienvidiem katru ziemu, ir pieveikusi attālumu no Zemes līdz Mēnesim. Filmas gaitā atklājas dažādas cilvēku attieksmes pret zīriņiem. Putnu attieksme ir skaidra – tie vēro lietas no augšas.

„Leiputrija” (52 min, 2004, režisori Laila Pakalniņa, Māris Maskalāns)

Ir vietas, par kurām mēs neko negribam zināt; mēs labprāt izliekamies, ka šādu vietu vienkārši nav. Piemēram, izgāztuve. Taču šajā šķietami nepievilcīgajā atkritumu tuksnesī mājo neskaitāmas dzīvas radības − kukaiņi, rāpuļi, putni un zīdītāji. Viņiem izgāztuve ir elitāra dzīvesvieta, kas saviem iemītniekiem piedāvā barību un siltumu visu gadu. Māris Maskalāns šajā filmā pārsteidz ar savu asredzību un pacietību, kas ļauj stundām sēdēt pie putna ligzdas vai žurkas alas, lai galu galā notvertu izcilus kadrus. Savukārt Laila Pakalniņa šo dzīvnieku pasaules horeogrāfiju pārvērš intuitīvi smalkā bezvārdu metaforā, kurai mūziku speciāli rakstījis japāņu komponists Šigeru Umebajaši, vairāku Vona Karvaja filmu mūzikas autors. 2005. gadā filma "Leiputrija" nominēta Eiropas Kino akadēmijas balvai par gada labāko dokumentālo filmu.

Sestdiena, 16.09.2017.
12.00-13.00 Ekskursija ar bioloģijas profesoru Īzaku Rašalu. Latviešu valodā.

Dažādu nozaru speciālistu vadītās ekskursijas atklās plašākai publikai nezināmus, ar festivāla tēmu un norises vietu saistītus stāstus.

Svētdiena, 17.09.2017.
12.00-14.00 Guaša un ūdenskrāsu gatavošanas darbnīca kopā ar restauratori Evitu Melbārdi.

Pasākums ģimenēm ar bērniem. Ieteicamais dalībnieku vecums 4+, dalība tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: linda.veinberga@lcca.lv

Ceturtdiena, 21.09.2017.
18.00-20.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Vakarskola ar kuratori, Survival Kit 9 kataloga redaktori Šeldu Puķīti. Latviešu valodā.

Tēma: Postporna modernisms un ekoseksuāļi. Mākslinieces, feministes, bijušās pornozvaigznes, pedagoģes un aktīvistes Annijas Sprinklas filozofija.

Piektdiena, 22.09.2017.
18.00-19.00 Kuratora Jussi Koitelas lekcija „Posthumānistu performativitāte infrastruktūrās” un filmas “Haru, Vientulības sala” (1988) demonstrācija. Angļu valodā.

Jussi Koteilas lekcijā tiks izspēlēti vairāki samezglojumi, kuros iesaistīti Klovharu salas, kur rakstniece Tūve Jānsone pavadīja daudzas vasaras, dzīvības aspekti, viņa paša kuratora darbība un feminisma teorētiķes Karenas Baradas raksti. Ar kuratora diskursa-materializāciju piemēriem, Sabrinas Čou un Lauras Poldas darbu fragmentiem, kā arī Tūves Jānsones radītās Muminu pasaules palīdzību Koitela centīsies apstrīdēt kultūras un dabas nošķīruma politiku.

Sestdiena, 23.09.2017.
12.00-13.00 Ekskursija ar SURVIVAL KIT 9 kuratorēm Solvitu Kresi un Ingu Lāci un mākslas vēsturnieci Ievu Kalnaču.

Eksursija latviešu valodā.

Svētdiena, 24.09.2017.
12.00-14.00 Dārzeņu drukas (monotipijas) darbnīca mākslinieka Henriha Bināna vadībā.

Pasākums ģimenēm ar bērniem. Ieteicamais dalībnieku vecums 4+, dalība tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: linda.veinberga@lcca.lv

Ceturtdiena, 28.09.2017.
18.00-19.00 Performatīva lekcija "Meditācijas par transplantāciju", filozofs Ainārs Kamoliņš, aktieris Klāvs Mellis. Latviešu valodā.

„Meditācijas par transplantāciju” ir performatīva runa, kas aplūkos cilvēku kļūšanu par augiem vēsturiskā un teorētiskā izgaismojumā. Ovīdija Dafne, Šekspīra Lavīnija vai Filipa K. Dika karavīri ir tikai daži piemēri no literatūras, kas apraksta cilvēka pārtapšanu par augu. Šāda transformācija var tikt vērtēta gan no pozitīva, gan arī negatīva skatpunkta. Negatīvā gadījumā augi norāda uz zemāku ontoloģisko vai sociālo statusu, piemēram, veģetēšana, kļūšana par „dārzeni”, Latvijas Republikas himnā pieminētās ziedošās latvju meitas un tamlīdzīgas botāniskās metaforas − augi bieži tiek definētas kā būtnes, kurām iztrūkst noteiktas „augstāko būtņu” īpašības, tādas kā kustība vai saprāts. Pozitīvā skatījumā savukārt metaforiska kļūšana par augu var apzīmēt citādas dzīves iespējamību. 

Piektdiena, 29.09.2017.
18.00-19.00 Dokumentālo filmu programma sadarbībā ar Vides Filmu Studiju

„Lubāns − cīņa par centimetriem” (29 min, 2001, režisors Dainis Kļava)

Lubānas ezera, lielākā ezera Latvijā, apkārtne katru pavasari applūst. Mēģinājumi plūdus apturēt notikuši jau kopš 19. gadsimta. Mūsdienās ezeru ieskauj aizsprosti un tas vairs neapdraud apkārtējās mājas, tomēr šķietamā drošība maksājusi ļoti augstu cenu – dabiskais līdzsvars ir izjaukts. Vai kaitējumu var labot? Divi latvieši dodas ceļā uz Japānas slapjainēm meklēt iespējamo risinājumu.

„Kurš redzējis vārnu?” (29 min, 2004, režisors Māris Maskalāns)

Speciālisti uzskata, ka Latvijā ir desmit pāri zaļo vārnu (Coracias garrulus). 1997. gadā viens no šiem putniem tika sabraukts ar automašīnu. Biologs Edmunds Račinskis mēģina veicināt zaļo vārnu ligzdošanu Latvijā, izliekot mākslīgos putnu būrus, taču cilvēki ir pārāk aizņemti, lai pievērstu uzmanību kaut kādiem tur retiem putniem, un domā, ka zaļā vārna ir kāds apzīmējums, nevis reāla putnu suga.

Sestdiena, 30.09.2017.
12.00-13.00 Ekskursija ar biologu un žurnālistu Māri Olti. Latviešu valodā.

Māra Oltes vadītā ekskursija atklās plašākai publikai nezināmus, ar festivāla tēmu un norises vietu saistītus stāstus.

Svētdiena, 1.10.2017.
12.00-14.00 Guaša un ūdenskrāsu gatavošanas darbnīca kopā ar restauratori Evitu Melbārdi.

Pasākums ģimenēm ar bērniem. Ieteicamais dalībnieku vecums 4+, dalība tikai ar iepriekšēju pieteikšanos: linda.veinberga@lcca.lv